Menteşeoğulları Beyliği Kurucusu

Konusu 'Genel Türk Tarihi' forumundadır ve zamaneanne tarafından 14 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

 1. zamaneanne Üye

  Menteşeoğulları Beyliği Kuruluşu Hakkında Bilgi


  Menteşeoğulları Beyliği'ni Kim Kurmuştur


  Menteşeoğulları Beyliği adını aldığı Menteşe Bey tarafından Anadolu beylikleri döneminde kurulmuştur.13. yüzyılda kurulan beylik bugünkü Muğla ili sınırları içerisindedir.

  Bölgede 13. yüzyılın ikinci yarısından sonra başlayan Menteşe Beyliği hakimiyeti, Antalya’nın Alakır Çayı batısından itibaren; Finike, Kaş, Elmalı, bütün Muğla, Çameli, Acıpayam, Tavas, Bozdoğan ve Çine’ye kadar yayıldı. Donanmaya sahip olan Beylik, Akdeniz ve Ege denizi nde faaliyetlerde bulundu.

  Menteşe beyleri, ilme, alimlere çok değer verir, himaye ederlerdi. Mevlana'nın torunlarından Ulu Arif Bey'e hürmet gösterip; Mevleviliğin, bölgelerinde yayılmasına müsaade etmişlerdir. Menteşeoğlu İlyas Bey adına İlyasiye fi’t-Tıb adında bir tıp kitabının, Menteşeoğlu Mehmet Bey oğlu Mahmud Çelebi adına da Bazname adında avcılığa dair bir kitabın Farsça’dan tercüme edilmiş olması bir başka örnektir.


  Menteşeoğulları güçlü bir donanma geliştirme yolunda ciddi çalışmalar yapmış olmaları nedeniyle de diğer Anadolu Beylikleri arasında dikkat çekmektedir. Mısır ’daki Memluk Devleti Frenklere karşı Anadolu’dan yardım istediğinde, Menteşeoğulları'nın 200 kadırga gönderme vaadinde bulunmuş olmaları denizlerdeki güç ve seviyelerini göstermesi bakımından önemlidir.

Benzer konu başlıkları: Menteşeoğulları Beyliği
Forum Başlık Tarih
Genel Türk Tarihi Menteşeoğulları Beyliği Mimarisi 15 Ağustos 2012
Genel Türk Tarihi Menteşeoğulları Beyliği Nerede Kuruldu 15 Ağustos 2012
Genel Türk Tarihi Menteşeoğulları Beyliği Özet 14 Ağustos 2012
Genel Türk Tarihi Menteşeoğulları Beyliği Başkenti 14 Ağustos 2012
Genel Türk Tarihi Menteşeoğulları Beyliği Hakkında Bilgi 13 Ağustos 2012