Menekşe ve Menekşenin Faydaları

'Şifalı Bitkiler' forumunda DiScOvErEr tarafından 5 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Menekşe Çiçeğin ne kadar Faydalı olduğunu biliyormuydunuz?  Menekşe Bitkisi ve Çiçeği: Mor renkli çiçeği ve güzel kokusuyla süs bitkisi olarak yaygın bir şekilde kullanılan, otsu bir bitkidir. Çiçekleri çoğunlukla mora yakın renkte olmakla birlikte, mavi, sarı, beyaz, pembe ya da çok renkli çiçekler açan türleri de vardır. Menekşenin çiçeği, yaprakları ve kökleri A ve C vitamini açısından zengindir.

  [​IMG]

  Menekşenin Faydaları: İdrar söktürücüdür ve Kabızlığı giderir. Romatizmaya karşı faydalıdır. Vücudu terletir ve rahatlatır. Sakinleştirici etkisi ile baş ağrısı, stres ve uykusuzluğa iyi gelir. Balgam söktürür. Kanı temizler. Vücuttaki zararlı maddelerin atılmasını kolaylaştırır. Boğmaca ve boğaz ağrılarında faydalıdır. Menekşe yağı saça canlılık verir, cildi yumuşatır ve rahatlatır.

  Menekşe Nasıl Kullanılır?
  Çiçeği tat vermek için kullanılabilir. Yaprakları çiğ ve pişmiş olarak yenir. Süs bitkisi olarak ve tedavi amacıyla da kullanılır. Menekşe yağı egzama ve uyuz gibi deri hastalıklarında oldukça faydalıdır. Menekşenin kokusu baş ağrısını azaltır. Lapa haline getirilip yaralara sürülürse iyileşmesini hızlandırır. Şerbeti akciğer hastalıklarına karşı faydalıdır, öksürüğü kesmeye yardımcı olur. Menekşe çiçeği bir miktar sıcak süte katılıp losyon olarak ciltteki kızartılara ve ellere sürülebilir. Menekşe yağı, saç dökülmelerinde yumurta sarısı ve badem yağı ile birlikte saç derisine sürülerek kullanılır.
   
Yükleniyor...
- Menekşe Menekşenin Faydaları Forum Tarih
Menekşenin RÜyası - Burcu Güven.. Şarkı Sözü 14 Ekim 2008
Menekşe Bakımı Nasıl Yapılmalıdır? Kadınca 19 Mayıs 2016
Menekşe Gözler Hülyalı Şarkı Sözü Şarkı Sözü 31 Ekim 2012
Afrika Menekşesi Nedir Bunları biliyormusunuz 29 Ekim 2012