Memurluk sınavında hangi sorular iptal edildi

'Bunları biliyormusunuz' forumunda HazaN tarafından 3 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

1. 18.04.2010 tarihli MEB Merkez ve Taşra Teşkilatı Personeline Yönelik Görevde Yükselme Sınavında, 3 sorunun hatalı olduğu gerekçesiyle açılan davada bir sorunun hatalı, bir sorununda iki doğru cevabı olması nedeniyle iptal edildiği; 3. soruda ise yanlışlık olmadığı için işlem yapılmayacağı açıklandı.

Teç-Sen'den yapılan yazılı açıklamada, MEB'in memurluk sınavında sorularla ilgili sendikanın 3 hatalı soru başvurusu sonucunda soru inceleme komisyonunun A kitapçığı 40.soruyu iptal ettiği hatırlatılarak şu ifadelere yer verildi: "Sendikamızın 41 ve 48. sorularında hatalı olduğu yönündeki ısrarı sonucunda MEB Hizmetiçi Eğitim Dairesi'nden gelen cevapta, 41.soruda hata olmadığı ve 48.sorunun iki doğru cevabı olmasından dolayı iptal edildiği bildirilmiştir."

40. Görevden uzaklaştırma; bir disiplin kovuşturması icabından olduğu takdirden en çok ne kadar süre devam edebilir?

A) 2 ay B) 6 ay C) 7 gün D) 90 gün

Cevap: Bakanlığın yayınlamış olduğu soru ve cevaplarda doğru cevap B seçeneği olarak belirtilmiştir. Ancak 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun aşağıda verilen 145. maddesinde 3 Ay yani 90 gün olarak belirtilmiştir. Doğru cevabın D seçeneği olması gerekmektedir.

41. Aşağıdakilerden hangisi Türk Millî Eğitiminin temel ilkelerinden değildir?

A) Devamlılık

B) Eğitim Hakkı

C) Genellik ve Eşitlik

D) Fırsat ve İmkân Eşitliği

Cevap: Bakanlığın yayınlamış olduğu soru ve cevaplarda doğru cevap A seçeneği olarak belirtilmiştir. Ancak 1739 Sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu’nda belirtilen temel ilkeler aşağıda belirtilmiş olup; A seçeneğinde verilen “Devamlılık” kelimesi ilkelerden “Süreklilik” ile aynı anlama geldiğinden seçeneklerin hepsi Milli Eğitimin Temel İlkeleri sıralanmıştır. Dolayısı ile sorunun doğru seçeneği yoktur.