Meme Kanseri Tedavisi Hakkında Bilgi

'Sağlık Rehberi' forumunda EyLüL tarafından 31 Aralık 2011 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]


  Meme Göğüs Kanseri Nedenleri Belirtileri

  [FONT=TIMES NEW ROMAN, GEORGIA, TIMES]Meme kanseri ile ilgili merak ettiğiniz soruların yanıtları

  Meme Göğüs Kanseri Nedenleri Belirtileri.

  Memede salgı yapan hücreler tarafından oluşturulan lobül adı verilen birimler vardır. Lobüllerin birleşmesi ile loblar oluşur. Meme bezi memebaşı çevresinde yeralan 15-20 lobdan meydana gelir. Lobüller birbirlerine süt kanalları ile bağlıdır. Süt kanalları meme başına doğru birleşirler. Meme başının etrafindaki koyu renkli alana ise areola adı verilir.

  Meme bezi, çeşitli hormonların etkisi altında gelişimini tamamlar. Bu hormonların başlıcaları ise östrojen ve progesterondur. Salgılanan hormonların etkisi ile süt kanalları ve lobüller büyür ve gelişir. Hormonlar meme üzerinde etki gösterebilmek için meme üzerinde özel yerlere (reseptörlere) bağlanırlar.

  Meme kanseri nasıl gelişir?

  Meme kanseri, lobülleri ya da süt kanallarını oluşturan hücrelerin kontrolsuz çoğalması ile gelişir. Süt kanallarından kaynaklanan kansere duktal karsinom, lobüllerden kaynaklanan tipe ise lobüler karsinom denir. Memenin sıcak, kırmızı ve büyük olduğu kanser türüne ise inflamatuar kanser denir. Inflamatuar kanser daha seyrek gürülür. Memenin lenf damarlarında tıkanıklığa neden olduğundan meme büyük ve ödemlidir, portakal kabuğuna benzer bir görünüm alabilir. İnflamatuar kanser hızlı yayılır. Meme kanseri nadiren erkeklerde de görülebilir.


  Meme kanseri kalıtsal mıdır?

  Kalıtsal meme kanseri görülen tüm meme kanserlerinin %5-10unu teşkil eder. Hücrelerimizdeki genler anne ve babamızdan aldığımız kalıtsal genetik bilgiyi taşırlar. Meme kanserinde bazı genlerin hasarlı olduğu tespit edilmiştir. Bu hasarlı genleri taşıyan meme kanseri hastalarının akrabalarında, meme kanseri ve yumurtalık kanseri gelişme riski daha fazladır. Bazı etnik gruplar için belirlenmiş, meme kanserine yol açtığı tespit edilen meme kanseri genleri bilinmektedir.


  Meme kanserine yakalanma riskini arttıran ve azaltan durumlar nelerdir?


  En önemli risk faktorü yaştır. Yaş artıkça meme kanserine yakalanma riski de artar.
  Aile öyküsü önemlidir. Birinci derece akrabalarında (anne, kızkardeş gibi) meme kanseri olanların meme kanserine yakalanma riskleri daha yüksektir. Bu grupta olan bayanların olmayanlara göre tarama testlerine daha erken başlamaları önerilir.
  Meme kanseri beyaz ırkta daha sık görülür.
  Radyasyona maruz kalma meme kanseri riskini arttırır.
  Önceden meme kanseri olanlarda yeni meme kanseri gelişme daha yüksektir. Bağırsak, yumurtalık ve rahim kanseri olan hastalarda da meme kanseri gelişme riski daha fazladır.
  Uzun dönem hormon (östrojen) tedavisi almış olma (örneğin menopoz için) riski arttırır.

  Menopoz sonrası dönemde fazla kilo alma meme kanseri riskini arttırır.
  Yetersiz fizik aktivite riski arttırır, özellikle ergenlik döneminde yapılan düzenli fiziksel aktivitenin meme kanseri gelişme riskini azaltığı bilinmektedir.

  Doğum kontrol hapı kullananlarda meme kanserine yakalanma riskinin az da olsa arttığı bilinmektedir.
  İlk adeti erken yaşta görenlerde risk artar.
  Geç menopoza girenlerde risk artar.
  İlk gebelik yaşı ne kadar geç ise meme kanseri riski de o kadar yüksek olur. Kürtaj ya da düşük nedeni ile doğum yapamadan gebeliklerin sonlanmasının meme kanseri riskini arttırdığı düşünülmektedir.
  Hiç evlenmemiş bayanlarda daha sık görülür.
  Sosyoekonomik durumu daha iyi olan bayanlanda, değişen yaşam koşullari nedeni ile meme kanseri riski daha yüksektir (Geç evlenme ve geç çocuk doğurma gibi nedenlerle).
  Fazla miktarda alkol alımı riski arttırır.
  Uzun süre emzirmenin meme kanserinden koruyucu olduğu düşünülmektedir.

  Aşağıdaki sorulara verilen cevaplar meme kanseri riskinin belirlenmesine yardımcı olabilir.

  İlk âdetinizi 12 yaşından önce mi gördünüz?
  İlk çocuğunuza 30 yaşından önce mi sahip oldunuz?
  Anneniz veya varsa kız kardeşiniz meme kanseri hastası mı?
  Meme kanseri olmuş kızınız var mı?
  Daha önce hiç göğüs biyopsisi yaptırdınız mı?
  Bu biyopsilerinizin sonucunda kanser öncesi hücrelere rastlandı mı?
  Bu biyopsilerinizin sonucunda erken (yayılmamış) kansere rastlandı mı?

  Aşağıda temel risk kategorileri ve temel risk kategorisi olduğu düşünülen bazı risk faktörleri yer almaktadır.

  Meme kanserini erken evrede yakalamak için neler yapılabilir?
  20 yaşın üstünde bayanların, tercihen banyoda sabunlu iken, memelerini ve koltuk altı bölgelerini kendilerinin elle her ay muayene edip, ayrıca ayna karşısında da iki memede daha önceden olmayan bir görüntü var mı diye kontrol etmeleri gereklidir. Kendi kendine meme muayenesinin nasıl yapılacağı ayrıntılı olarak ilgili hekimlerden öğrenilebilir. 20 yaş ile 40 yaş arasındaki kadınlara her 3 yılda bir, 40 yaş ve üstündekilere ise her yıl bir doktor tarafindan meme muayenesi yapılmalıdır. 50 yaş sonrasında her kadın her yıl bir mammografi çektirmelidir. Ailesinde meme kanseri öyküsü olup, meme kanseri gelişmesi için riskli grupta olan kadinların ise 40 yaşından sonra yıllık mamografi çektirmeleri önerilmektedir. Böylelikle henüz hastada hiç bir şıkayete yol açmadan çok erken evrelerde meme kanserini yakalama olasılığı artar. Unutulmamalıdır ki, erken evre meme kanseri tedavi ile iyileştirilebilir bir hastalıktır.

  [/FONT]