Melatonin Hormonu !

'Zaman Tüneli' forumunda YAREN tarafından 28 Mart 2008 tarihinde açılan konu

1. Melatonin denilen hormon beyinde ve sadece 23:00 ile 05:00 saatleri arasında salgılanan bir hormondur. Hormonun temel görevi vucudun biyolojik saatini koruyup ritmini ayarlamak. Jetlag denilen hadisenin sebebi de bu hormon. Hormon diğer aktioksidan tesirlerini de güçlendiriyor, kanserli hücrelere karşı koruma sağlıyor.Yorgunluk, isteksizlik gibi durumların nedenlerini de oluşturabiliyor. Şu anda bu hormon yaşlanmayı geciktirici etkisinden dolayı da üzerinde önemle durulan bir hormon.İşin can alıcı noktalarından birisi hormonun çocuklar üzerindeki tesiridir. Avrupa'da lösemili ve kanserli çocuk sayılarının artmasından sonra yapılan araştırmalar sonucunda ailelerden istenen bir hususda çocukların kesinlikle karanlık ortamlarda yatırılmaları. Çünkü melatoninin güçlü salgılanmasının kansere karşı koruyucu etkisi olduğu biliniyor. Ancak bu hormon ışığa duyarlı. Deneylerde uyuyan kişinin hormon salgısı izlenirken ışığın açıldığında hormonun azaldığı, karanlıkta yoğun olarak salgılandığı tesbit edilmiş. Bilimsel bir gerçek. Lütfen karanlıkta yatın ve çocuklarınız uyurken ışığı kapatın .. Unutmayın körlerde kanser olma orani 0' a yakındır.

Ayrıca geceleri , televizyon, bilgisayar ve cep telefonu vb. elektronik aygıtların olmadığı ya da prize takılı bulunmadığı bir ortamda uyumaya çalışın, prize takılı olan aygıtlar siz uyurken, enerjinizden çalar ve zinde kalkmanızı zorlaştırır..
    (Dolayısıyla da 2 saatte alacağınız uykuyu 4 saatte alırsınız.)

Ezgi bunu beğendi.

2. bu önemli bilgi ve paylaşım için teşekkürler yaren

3. Bundan sonra dikkat edecem. Durup dururken hastalıklar artmıyo ya...

Paylaşımın için tşk.Yaren

4. bilgi ve paylaşım için teşekkürler YareN

5. Bilgi için teşekkürler Yaren
    Emeğine sağlık

6. Bende annem fişleri çekerek,ışıkları kapatarak tasarruf yapıyor zannediyordum.:f30:

7. paylaşım için teşekkürler yaren:f40:

8. çok mantıklı artk kesn karanlıkta uyuma çalışıcagm , paylaşımın için saol yaren

9. paylaşıma tşk yeni bir şey daha öğrendim

10. Ilginc, ama benim isim zor, televizyon kapali iken uyuyamayanlardanim :f30:

Tsk.ler YAREN

11. Bende Cossack gibi televizyondan zor vazgeçerim...
    Hadi ondan vazgeçtim hayatta saati kurmadan yatamamam yatarsamda öğlene anca kalkarım
    Yani bu demek oluyorkiiiiiii ben Yarenimin sözünü pek dinleyemeyeceğim :f106:
    Ama yinede teşekkürler Yarenim bilipte uygulamamakta bir meziyettir

12. Bu billgi ve paylaşım için teşekkür ederim bundan sonra dikkatli uyucam kesinlikle:f63: ama cep tel.noolcak bilmiorum :f20:

13. Ben karanlıgı severim, demek ki o yüzden genc gösteriyorum :f106: :f106: :f106:

14. Bu gece rüyama girdi bu konu :oops:

Keske baska birsey yazsaydin Yaren,
    ne bilim söyle bol para,deniz,kumsal felan. :f30:

Karibik adalari hakkinda bir yazi yazsan diyorum. :f30:

Aha buyur, öylesine sen bodrum katinda yasarsin bundan böyle kesin.:f30: :f30:

15. Her nekadar karanlıkta uyumaya korksamda ilk duyduğumda ilgimi çekmişti ve kısmen uygulamaya çalışıyorum:f63:
    Eee sağlığınızı düşünerek ekledim konuyu gülüp geçerseniz olacağı buydu:f106: Asıl Hazanımın rüyasına girmeliydi:f30: bu arada saati kurmakla ne alaka anlamadım, cep tel.ise kaparsan bişi olmaz sanırım.Sizlere de iyilik yaramıyor;) :
    Karibik adaları konusuna gelince onu da forumumuzun en genç ve güzel bayanı Öylesinem'e bırakıyorum.İlgilenirsen sevinirim Öylesinemm:f30: :f30:

16. Emeğine sağlık Yaren bende pek karanlıkta uyuyamam iillaki tv açık olacak ama ses çok az olacak:f106: ses kısıklığı tehlikeyi birazda olsa azaltırmıkine:f106: şaka bir tarafa birazcık duymuştum bunları o yüzden oğlumun odasında pc den başka bir şey yoktur ama bundan sonra yatarken onunda fişini çekip yatacağım bu önemli paylaşımın için teşekkür ederim:f40: :f118:

17. Yaren bizleride bilgilendirdiyin için çok tşkr.
    ellerine sağlık:f118: :f118: :f118: :f118:

18. Yok istemem Yaren, Öylesine yazarsa konuyu ben bütün rüyamda gece Karibik adalarinda
    woodo büyücülerinin elinden kurtulmaya calisirim, aman aman. :f30: