Melanom cilt kanseri belirtileri nelerdir

'Sağlık Rehberi' forumunda Eylem tarafından 17 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

1. Eylem

Eylem Editör Site Yetkilisi

Melanom cilt kanseri belirtileri nelerdir

Melanom nedir?

Melanom bir tür cilt kanseridir.
    Melanomun cilt kanseri belirtiler içinde en önemli olan işareti, deri üzerinde yeni bir leke ve bu lekenin büyüklüğü, şekli veya rengidir. Bu leke ciltdeki diğer lekelerden farklı gözükmektedir. Bu uyarı işaretlerden birini gördüğünüz durumda vakit kaybetmeden doktora başvurmalısınız.

Melanoma türündeki deri kanserinin erken tteşhisi mümkündür. Önemli olanbu kanser türüne yakalanların bu konuda deneyimli bir sağlık personeli tarafından gbakılmasıdır.

Melanom kanser ile ilişkili kontrollerin 20 ila 40 yaş arası 3 yılda bir, 40 yaşından sonra her yıl yapılması gerekmektedir. Ayrıca her ay düzenli olarak deri muayenesi yapması da çok önemlidir.

Vücudunuzda fark ettiğiniz ben ve lekeleri doktorunuza gösterin. Normal ben ile melanom arasındaki farkı ayırmak bizim açımızdan zor olabilir bu sebeple een doğrusu hemen doktora başvurmanızdır.

melanom cilt kanseri belirtileri

Melanom kanseri belirgin özellikleri
    Asimetri : Benin bir yarısının diğer yarısından daha büyük olmasıdır.

Sınır düzensizliği: Benin kenarlarının düzensiz olmasıdır.

Renk : Ben üzerindeki renk eşit şekilde değilse; ben üzerinde yama tşeklinde siyah, kahverengi, bronz ve bazen mavi, kırmızı yada beyaz alanlar bulunması önemlidir.

Çap : Eğer Ben 6 mm’den büyük ise önemli bir durumdur. Ancak son yıllarda hekimler 3-6 mm arasında melanomalara da rastlamaktadırlar.

Şu durumlarda doktora başvurun
    * İyileşmeyen yara göründüğünde
    * Pigmentlerin lekenin dışına taşarak etrafındaki deriye yayılım göstermesi
    * Kırmızılık veya sınırının ötesinde yeni bir şişlik gözüktüğünde
    * Hassasiyetin artması Kaşıntı, hassasiyet veya ağrı gibi durumlar
    * Ben yüzeyinin değişmesi- tümsekleşme, kanama ya da nodül veya yumru şeklinde görünüm