Mekkenin Fethi Hakkında Bilgi

'Sorularla İslamiyet' forumunda Sezen tarafından 16 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

1. Sezen

Sezen Editör

Mekkenin Fethi Hakkında Bilgi
    Mekke’nin Fethi,11 Ocak 630’da olmuştur.Hicri 20 Ramazan 8 Müslümanların, Kureyşlilerin elindeki Mekke’yi fethi olayı.

Mekke’nin Fethi sayıca az olan ilk Müslümanların müşriklere karşı imanlarını korumak ve yaymak maksadıyla hicret ettikleri Mekke’yi, on yıl sonra güçlü ve kalabalık bir ordu halinde geri dönüp fethetmeleri. Hicretin altıncı yılında Peygamber efendimizle Hudeybiye Antlaşmasını yapan Mekkeli müşrikler, iki yıl sonra bu antlaşmayı bozdular. Sulhun devamı için Müslümanlara yapılan yeni tekliflere de uymadılar.

Bir süre önce Müslümanlarla Mekkeli Kureyşliler arasında Hudeybiye Antlaşması yapılmıştı. Mekkeli Kureyşlilerin müttefiki olan Beni Bekir kabilesi bu antlaşmaya aykırı biçimde, Müslümanlar’ın himayesindeki Huzaa kabilesine saldırdı.İslam peygamberi Muhammed Mekke’ye haber göndererek, öldürülenlerin kan bedellerinin ödenmesini veya Beni Bekir kabilesiyle olan ittifakın sonlandırılmasını, aksi halde Hudeybiye Antlaşması’nın bozulmuş sayılacağını ve savaşa mecbur kalacaklarını bildirdi.

Fetih sonrasında İslam peygamberi Muhammed Kabe’de ilk hutbesini verdi. Mekkelilerin şüphelerini de gidermek adına hutbesinde şu sözlere de yer verdi:Benim halimle sizin haliniz, Yusuf’un kardeşlerine dediğinin tıpkısı olacaktır. Yusuf’un kardeşlerine dediği gibi ben de diyorum: Size bugün hiçbir başa kakma ve ayıplama yok.Allah, sizi bağışlasın.O, merhamet edenlerin en merhametlisidir. Yusuf Suresi 92. Gidiniz; sizler serbestsiniz.