mehmet akif ersoyun kısaca kişiliği

'Soru Cevap' forumunda Bella tarafından 17 Nisan 2012 tarihinde açılan konu

1. mehmet akif ersoyun kısaca kişiliği

MEHMET AKİF’İN KİŞİLİĞİ VE ŞAHSİYETİ

Mehmet Âkif;

Büyük fikir ve dava adamı.

Yiğit bir vatansever.

Sözde ve özde gerçek bir Müslüman.

Milletin derdini kendine dert edinmiş bir sanatçı.

Dizeleri yumrukları gibi vurucu bir sporcu.

Taassuba ve cehalete edebiyat silahıyla karşı koyan bir kahraman.

Cesur, mert ve Çağının ilerisinde bir aydındır.

O, topluma tepeden bakmayan, milletini hor görmeyen, Batıyı körü körüne taklit etmeyen, çağdaş bir Türk aydınıdır.

Savaş, açlık ve sefalet yılları O’nu çok etkiledi. Ancak en zor şartlarda ve günlerde bile asla ümitsizliğe düşmedi.

Anadolu yollarına düştü. Halkı İstiklal Savaşı’na çağırdı, teşvik etti. Vaazları cephelerde bastırılarak dağıtıldı. “Silahımız yoksa, dişimizle savaşırız” dedi.

Bir destan güzelliğiyle geçen 63 yıllık ömrünü; ülkesine, milletine ve davasına adadı.

Dost ve düşman herkes, O’nun doğruluğunu ve dava adamı oluşunu takdirle karşılamıştır.

Âkif’in Safahat isimli dev eseri; milletimizin bütün değerlerini dile getiren millî bir destandır.

Safahat; bilgisizliğimize, taklitçiliğimize ve Batı Dünyası karşısında kapıldığımız küçüklük duygumuza bir İsyan Çığlığıdır.

Âkif'e göre;

“Eski, eski olduğu için atılmaz; zararlı veya faydasız olduğu için atılır. Yeni, yeni olduğu için alınmaz; doğru, güzel ve faydalı ise alınır!”

“Milletimiz ancak, ilim, teknik ve fazilet temellerine dayanarak yükselebilir. “

O’nun tek hedefi; bütün Müslümanların başı dik yaşaması, ilim ve teknikte Avrupa’yı geçmesidir.

Âkif, gençliğe örnek olacak kişilerin en başında gelir.

Ülkemizin huzurlu, güvenli ve güçlü olması, Mehmet Âkif’in fikirlerine sahip çıkmakla mümkündür.

Bugünkü ve yarınki Türkiye’nin aydınlığı, genç nesillerimize Mehmet Âkif idealizmi vermekle sağlanabilir.

Cumhuriyetimizi ve devletimizi sonsuza kadar yaşatmak için, her Türk genci;

İstiklâl Marşı’nı ve Safahat’taki şiirleri içine sindire sindire okumalı, Mehmet Âkif’in kişiliğini ve fikirlerini anlamaya çalışmalıdır.

2. :) çok sağolun

3. :f77:;):):f71::f71::f118:Çok teşekkür ediyorum bu siteyi çok seviyorum herkeze öneriyorum ödevlerimde çook yardımçı oluyor :) saolun :)