Mefaret Tüzün kimdir (Bodrum Hakimi)

'Biyografi' forumunda Blizzard tarafından 21 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu

 1. Bodrum Hakimi Mefaret Tüzün kimdir


  Mefaret Tüzün hakkında kısa bilgi


  Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk kadın hakimlerinden olan Mefaret Tüzün Tavşanlı 1906 Doğumlu olup 1954 yılında Bodrumda intihar etmiştir.
  Keşiflere at sırtında gidip gelen hakime hanım, cesurluğu ve girişimciliğiyle kısa zamanda yöre halkının sevgisini kazanmıştır. 1951'de atandığı Bodrum'da 1954 yılında intihar ederek hayatına son vermiştir.

  Neden intihar ettiği tam olarak bilinmemekle birlikte birkaç tane efsane vardır bunlar şu şekildedir.
  1-Bodrum hakimi 1954 yılında nişanlısını kaybetmesinden dolayı çok etkilenmiş ve bu nedenle intihar etmiştir.
  2- Hakim Hanım Bodrum’da bir gence idam cezası vermiş. Bunun üzerine çocuğun ağabeyi onu kaçırıp Turgutreis’in karşısındaki Çatal adalarında tecavüz etmiş. Bundan çok etkilenen Mefaret Hanım da dönüşte kendisini öldürmüş.
  3-; Mefaret Hanım’ın ölümünün arkasında bir aşk olduğu yolunda. Bunlardan biri, “Bodrum Hakimi” filmine de konu olan öykü. Türkan Şoray’ın bütün azametiyle canlandırdığı muhteşem hakim hanımın hiçbir zor karşısında eğilmeyen başı sonunda bir aşka yenik düşüyordu. Ya sevdiği adama ölüm cezası verecekti, ya da… İkinci yolu seçti Bodrum Hakimi.
   
Yükleniyor...
- Mefaret Tüzün kimdir Forum Tarih
Amonyum nitrat tuzunun suda çözünürken ısı alma özelliğinden hangi uygulamada nasıl yararlanılır? Bunları biliyormusunuz 3 Eylül 2016
Tuzun günlük hayatta kullanım alanları Kısa Bilgiler 15 Mart 2014
Deniz Tuzunun Cilde Faydaları Kişisel Bakım 8 Kasım 2013
Bonomo Tüzünataç Ayrılığı Twitter'da Magazin haberleri 8 Ocak 2013