Med nedir

'Bilgi Rehberi' forumunda Aysell tarafından 25 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

  1. Sözlükte "uzatmak" anlamına gelen med; tecvit ilminde uzatmayı gerektiren harflerden birisi ile bir harfin sesini uzatarak okumaya denir.

    Med Harfleri, üç tanedir. Vav, yâ ve elif. Bunlar aynı zamanda illet harfleridir. Vav, sâkin olup kendisinden bir önceki harfin harekesi ötre ise, yâ sâkin (harekesiz) olup kendisinden bir önceki harfin harekesi esre ise, elif sakin olup kendisinden bir önceki harfin harekesi üstün ise med harfi olurlar. Ûtînâ gibi.

    Sebeb-i Med, med harfinden sonra uzatılması gereken harfi daha fazla uzatarak okutana denir. Sebeb-i med iki tanedir. Hemze ve sükûn. Hemze harekeli elife; sükûn ise harekesiz harfe denir. Ekber kelimesindeki "e" harfi hemze, "kef" harfi sükûndur. Sükûn da iki kısma ayrılır. Sükûn-u lazım ve sükûn-u ârız. Sükûnu lâzım, durulunca da geçilince de vâr olan sükûna, sükûnu ârız ise durulunca var, geçilince yok olan sükûna denir. İn küntüm kelimesindeki "nun" ve "me" harflerindeki sükûnlar, sükûnu lazımdır. Âlemîn kelimesindeki "ne" harfindeki sükûn, sükûnu ârızdır. Bu sükûn durulunca var olur, geçilince "âlemîne" şeklinde üstünlü okunur.
     
    En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 10 Kasım 2014
Yükleniyor...
- nedir Forum Tarih
Atık madde nedir vücudumuzdan atık maddeler hangi yolla atılır Kısa Bilgiler 21 Eylül 2016
Kuvvet nedir? Kısa Bilgiler 7 Eylül 2016
Amasya Görüşmeleri’nin Millî Mücadele’mizdeki yeri ve önemi nedir? Genel Türk Tarihi 5 Eylül 2016
Lozan Barış Antlaşması’nın ülkemiz için önemi nedir? Genel Türk Tarihi 4 Eylül 2016