Mazgirt Haritası

'Türkiye Coğrafyası' forumunda Masal tarafından 13 Eylül 2012 tarihinde açılan konu

 1. Mazgirt Harita Bilgileri


  Tunceli Mazgirt Haritası


  [MAP] Mazgirt, Tunceli, Türkiye [/MAP]


  Kısaca Mazgirt: Mazgirt, Tunceli'nin bir ilçesidir. İlçe Munzur Dağları'nın uzantısı olan Kert Dağları üzerinde, Mazgirt Kalesi eteğinde kurulmuştur. Rakımı 1400'dür. Doğusunda Pesi Suyu (Karakoçan ilçesi), batısında Munzur Suyu (Merkez ilçe), kuzeyinde Nazımiye ilçesi ve güneyinde Keban Baraj Gölü bulunmaktadır. Mazgirt güneyden kuzeye doğru sürekli yükseklik arz eden tepe ve dağlardan meydana gelen bir ilçedir. İlçenin güneyini teşkil eden baraj gölü çevresi, ormanlık sahası bulunmayan ve küçük tepelerden meydana gelmiş tarıma elverişli alandır.

  Temel ekonomik etkinlik tarım ve hayvancılık olmakla birlikte son yıllarda oldukça gerileme yaşanmıştır. İlçe halkının %75-80'i tarımla ve hayvancılıkla uğraşmakta olup, tarım genellikle aile ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik kapalı tarım ekonomisi şeklindedir.2000 yılı Nüfus Sayımı sonuçlarına göre İlçe merkezinin nüfusu 2707, köylerinin nüfusu 10250 kişi olup toplam nüfusu 12957 kişi olmuştur.


  [​IMG]
   
Yükleniyor...
- Mazgirt Haritası Forum Tarih
Tunceli Mazgirt Kalesi Türkiye Coğrafyası 24 Ocak 2011
Türkiye haritası Marmara Bölgesi’ni gösteren haritaya göre neden daha az ayrıntı içermektedir? Güncel Bilgiler 2 Eylül 2016
Sindirim sistemi kavram haritası Etüt Merkezi 21 Temmuz 2014
Türkiye Bölge Haritası İller Ders notları 17 Nisan 2014