Matematik Korkusu Nasıl Yenilir

'Kısa Bilgiler' forumunda Yasemin tarafından 12 Eylül 2013 tarihinde açılan konu

1. Matematik nedense öğrencilik hayatında birçok öğrencinin korkulu rüyası gibidir.Bu nedenle çocuklarımıza matematiği sevdirmek için neler yapabileceğimiz konusunu araştırdım ve bulduğum bilgileri sizlere aktarmak istedim.

Öğrenciler mümkün olduğunca bağımsız çalışmalıdırlar. Bazı öğrenciler tek başına bırakılınca hiçbir ilerleme göstermeyebilirler. Bu öğrenciler için elbette yardım gereklidir fakat gereğinden fazla yardım yapılırsa öğrenciye hiç bir şey kalmaz ve birşey öğrenemez. Öğrenciye yapılan yardım ne çok fazla ne de çok az olmalı.Düz anlatım şeklinde öğretilen matematik çocuklar için anlaşılmaz sıkıcı ve çok zor bir ders olarak gelir.Çocuklar matematiği bulmaca ve bilmece gibi bir eğlence oyunu olarak görmeli ve bu şekilde çalışmalılar böyle matematiğin keyfini yakalayan öğrenciler artık kendi başlarına matematik çalışmaktan zevk alırlar ve daha kolay öğrenirler.

Birçok öğrenciler matematiği başaramayacaklarını düşünerek kaygılanır ve en başından başarısız olacağını düşünür bu nedenlede başarısız olurlar sizcede bu çok doğal değilmidir.Matematik çocuklarımızı mutlu etmek yerine mutsuz ediyorsa, düşünmeden kaçışı körüklüyorsa, matematik korkusu toplumlarda bir hastalık konumuna gelmişse, bir yerlerde yanlış yapıldığı düşünülmelidir.

Öğrencilerin aktif katılımıyla gerçekleşen, neyi, nasıl öğreneceğine kendisi karar veren aktif öğrenme yöntem ve tekniklerine önem verilmelidir.

Zeka düzeyinin matematik dersine odaklanmaması gerekir.Kolaydan zora doğru bir yol takip etmelisiniz. Önceki konularda eksikler varsa öncelikle bu eksiklikler giderilmesi gerekmektedir.Öğretmenlerin ve Ailenin sürekli matematik önemli, dikkatli olmalısın gibi söylemleri varsa bunlardan vazgeçilmesi gerekmektedir.Çocukların çok kısa zamanda çok soru çözmeleri istenmemeli.