Masa Tenisi Faydaları

'Sağlık Rehberi' forumunda YAREN tarafından 10 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

1. Masa Tenisinin Faydaları,
    Masa Tenisi Yararları,
    Masa Tenisinin Faydaları nelerdir

Akdeniz Üniversitesi’nde genç bir öğretmen öğrencilerinin yaşadığı konsantrasyon sorunu ve dikkat eksikliğine çare olmak için parlak bir fikir buldu.

Masa tenisinin aynı anda göz, kas, zihin koordinasyonlarını sağlamasından ve dikkati arttırmasından yola çıkarak bir proje geliştirdi.

Önce masa tenisi sporu yapan ve aynı zamanda eğitim fakültesinde okuyan 10 kişiyi bir araya getirdi. 20 çocuğa dört ay boyunca masa tenisi sporunu öğretti. çocukların ders notları yükseldi. Valilik izni ile projesini Antalya’daki Yatılı Bölge İlköğretim Okulları’nda (YİBO) uygulamaya başladı.

Projesinin ilk adımı olarak önce eğitim fakültesine ilanlar astı. “Profesyonel olarak masa tenisi oynayan öğretmen adayları arıyorum” dedi. 10 kişi başvurdu. Sonra gönüllü çalışmalar yaptığı Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın (TEGV) yolunu tuttu. 4-8. sınıf çocuklarından oluşan 20 öğrenciye ekibiyle masatenisi öğretmeye başladı. 16 hafta boyunca eğitim alan çocukların ailelerinden çok olumlu tepkiler geldi. Çocuklarının ders başarılarının ve notlarının arttığını ve çevreleriyle iletişimlerinin kuvvetlendiğini anlattılar.
    Projesiyle Uluslararası Gençlik Vakfı, Sylvan/Laureate Vakfı ve Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) işbirliği ile hayata geçirilen BİLGİ Genç Sosyal Girişimci Ödülü’nü de aldı.