Maş Çorbası

'Damak Keyfi' forumunda Blue tarafından 21 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

1. Maş Çorbası

Aranızda belki de maş kelimesini ilk kez duyanlar vardır.Biraz anlatayım;yeşil mercimeğin küçüğü :) ama
    yeşil mercimek değil :f196:Şimdi bu nereden aklıma geldi acaba?Birkaç gün önce bir sevgili forumdaşlı bu çorbayı bana hatırlattı :(O kendini bilir :f30: O günden beri maş arayışına çıktım fakat bulamadım.:( Çok aradığım bir tat değildir. Daha doğrusu unutttuğum bir lezzetmiş.Ama aklıma düşürdü işte :(Maş bulunan yakınlarıma sipariş verdim.Kargoyu bekliyorum.:f40:

İşte o lezzet

1 su bardağı maş
    Yarım su bardağı pirinç
    1 çorba kaşığı salça
    1 adet kuru soğan
    1 tatlı kaşığı pul biber

1 çay bardağı sıvıyağ
    1 tatlı kaşığı tuz
    8 su bardağı su

Tencereye maş konur, üzerine 4 su bardağı su eklenerek kaynatılır. Maşların dış kabukları yüzüne çıkar, bunlar alınır.
    Üzerine 4 su bardağı su katılır. Üzerine yarım daire şeklinde doğranmış soğan ilave edilir, salça, pirinç, tuz, eklenir, pirinçler uzayınca pişti demektir.
    Tavaya sıvıyağ konur, ısınınca pul biber, eklenir, ateşten alınır.
    Karışım çorbaya gezdirilir.

Bu da başka bir versiyonuymuş :f196:

Malzemeler

1 su bardağı dövme
    1 /2 su bardağı maş

1 baş soğan
    2 yemek kaşığı tereyağı
    2 yemek kaşığı salça
    Biraz tuz

Hazırlanışı

Bir tencerede küp şeklinde doğranmış soğan yağla birlikte pempeleştirilir. Salçası konur 1-2 kez yağla çevrilir. Suyu ilâve edilir. Akşamdan ıslatılmış maş ,dövme ilâve edilir. Tuz atılır. İyice pişirilir. Sıcak olarak servise alınır.

2. Cevap: Maş Çorbası

Mutfağımda bulunan çok nadir pişirdiğim bir bakliyat fakat isminin maş olduğunu ilk kez senden duymuştum.:))Mercimek diye geçiştiriyordum artık maş diye seslenirim.:f196:
    Canımsın bilseydim arayışlarda olduğunu ben sana gönderirdim;)

3. Cevap: Maş Çorbası

Evet o bir ''Maş'' :) Teşekkürler hatırlattığın için :f40:

4. Cevap: Maş Çorbası

askerde buna kara şimşek diyorlar :))