Marstaki Esrarengiz Ahtapot

'Eğlence' forumunda MisLinA tarafından 1 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

1. Konu açıyorsunuz ama yeterince okunmuyor ve cevap almıyor değilmi?

Yani günümüz ifadesi ile "Rating almıyor"

Peki bunun nedenlerini araştırdınızmı? Hayırmı Tahmin etmiştim :f63:Onun içinde "Araştırmacı kimliğim" gereği ben sizin için araştırdım

Evet. Rating amaçlı bir konu açılmadan dikkat edilmesi gereken hususlar.

1- Başlık : Bu işin olmazsa olmazıdır. (Misal: bakınız benim konu başlığıma) :f196:İnsanların büyük çoğunluğu işin içeriğinden ziyade dış görünüşü ile ilgilenir. Sizde bundan faydalanacaksınız. Bir konuya rating yaptırabilmeniz için oraya herşeyden önce insanları çekmeniz lazımdır. Yani yemleme yapmanız gereklidir :f196:Bu yemleme de başlık ile yapılır :f47:

2- İçerik : Konunun içerisinde okuyucunun kendisinden bir şeyler bulacağı bir anekdot veya "ben olsaydım .." Diye düşüneceği, içerisinde soruların gizli olduğu bir konu bulun. Misal:İş çıkışı dolmuşta giderken, henüz dolmuşa binmesi 2 dakika bile olmayan genç kız; Afedersiniz. Üzerime para almayı unutmuşum. Müsait bir yerde inebilirmiyim lütfen..." Dedi. Şöför ters ters baktıktan sonra "Aşıkmıdır nedir?" diyerek hışımla durdu. Dolmuştan inerken genç kız kıpkırmızı olmuştu. Acaba nereye gidiyordu? Zavallı belkide gideceği yer için saatlerce yürüdü.. Buna benzer bir konuyu okuyupta cevap vermeden geçecek üye çok az'dır :f196:

3- Konu açılma saati : Gece 01.00'den sonra ve gündüz mesai saatleri sonu olan 17.30'dan sonra açılan konular otomatikman %50 şanslarını azaltmış olurlar. (Peki siz neden 17.30'dan sonra bu konuyu açtın? Diyecekler için, 1.si bu konu başlıktan kurtarıyor, 2.bu konu rating amaçlı değil bilgilendirme amaçlıdır) :)Konu açmak için en ideal saat 10.00 ile 15.00 arasıdır. Çünkü insan Biyolojisindeki en uygun Geyik potansiyeli bu saatlerde bulunur. (Ha, bu potansiyel gece 23.00 - 02.00 arasındada yoğunluk gösterir. Ama bu satlerde katılımcı 3-5 kişiyi geçmeyeceğinden ikili sohbet riski vardır ve konununuz amacına ulaşmadan ana sayfadan düşebilir )

4- Konu açılma günü : Cumartesi ve özellikle Pazar günleri konu açmadan kensinlikle uzak durulmalıdır. Çünkü bu günlerde insanların özel işleri ön plana çıkar. Konunuz okunsa bile yeterli cevap almaz. Konu açmak için en ideal gün Salı günüdür. Her ne kadar pazartesi cazip gibi görünsede, haftanın ilk günü olması sebebiyle bir çok insan bu günün sendromunu kolay kolay atlatamaz.

5- Online Üye fonksiyonu : Gözardı edilmemesi gereken diğer bir konu da online üye durumudur. Bu iş aslında bir Tiyatro oyununda ön sırada bulunan seyircilerin durumu gibidir. Ön sıradaki seyirci ne kadar coşkulu olursa salonun coşkusuda o oranda artar. Ön sırdakiler ne kadar monotonsa aynı olay salonada yansır.. Bu bakımdan konunuzun alacağı ilk cevaplar ne kadar enerjik ve yoğun başlarsa aynı oranda devam eder. Bu enerji ve yoğunluğu verecek olanlarda online durumundaki üyelerdir. Bunu kesinlikle atlamayın

6- Yönetici(Admin) katkısı : Konununuzda bulunması gereken bir diğer önemli hususta, en azından bir tane yöneticidir. Çünkü bir çok üye Yöneticinin görünmediği yerlerde çok fazla bulunmak istemez. Yöneticinin olmamasını, o konununun yeterince onaylanmadığı anlamını çıkararak sicillerini temiz tutmak isterler. Bu bakımdan ne yapıp edip konunuza en az bir yönetici çekmelisiniz

7- Verilen cevaba yanıt : Verilen bir cevabın tekrar gündeme gelmesi, cevap vereni konuya bağlayarak en az bir kaç cevap daha yazmasına sebeb olur. Ayrıca bu jest O nu memnun ederek size sempati duymasını sağlar. Onun için 5-6 cevaptan sonra cevap verenleri kısa alıntı ve isimleri ile tekrar cevaplamak ratinginizi gözle görülür şekilde arttıracaktır. (Önemli not: Sakın işi abartıp her cevaba yanıt vermeyin. o zaman konununuz kilitlenir) :f196:

8- Alıntı'lara dikkat : Siz zannediyormusunuzki ilginç bir paylaşım olacak ve burada yayınlanmayacak. Pişti'lenmemek için kesinlikle çok iyi arama yapmalısınız. Hatta en iyisi alıntı'lardan uzak durmak. İnsanlar bir çok yerde görecekleri bir yazıdan ziyade, Orijinal olan bir yazıya daha fazla değer verirler. İşin kolayına kaçıp "alıntı" peşinde koşmaktansa kendiniz bir şeyler üretin.

9- Abartmayın : Ne olursa olsun kesinlikle konunuzda abartılardan uzak durun. Gerek üslubunuzda, gerek smilelerinizde abartılardan kaçın. Dürüst, samimi, anlaşılır ve içten olun. Bu davranış biçimleri sizin sempatinizi arttırarak hem bu konunuza rating sağlar hemde ileride açacağınız konular için kredinizi yükseltir

Haydi iyi forumlar :f196:

2. ben bu saydığın tüm maddeler yerine üyelere şantaj yapıyom MisLinA :f196:,al sana reyting :f106::f106:

3. Güzel tatktikler teşekkürler MisLinA.İşe yararmı dersin:f40:

4. İşe yarayıp yaramadığını deneyip göreceğiz bakalım ama baktım ki işe yaramıyor o zaman bir kutu kola borçlanırsın bana anlaşalım :f106:

5. Mantıksal düşünceler bence
    Final çok güzeldi Forum kuralları :f106:
    Emeğine sağlık Mislina.

6. Anlaşmadan önce colayı içince neler olacağına BAKMAK İSTERMİSİN :f106:

7. :f106::f106: Harikasın Şekercimmmm..

Teşekkürler Mislina..:f40:

8. Beni reyting kaygım yok.. Allaaa allaaaa olanlar düşünsün..:f63::f40: