Mandala Sanatı Nedir

'Resimli Konular' forumunda Destina tarafından 12 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

1. Mandala Sanatı Nedir ve Örnekleri

Mandala, Hindistan kökenli dinlerde metafizik veya sembolik bakımdan meta veya mikro kozmosu gösteren şekillere verilen ad.

Genellikle daire veya kare şeklinde olan ve herşeyin mistik merkezini sembolize eden mandalalar meditasyon nesnesi olarak kullanılabilmektedir.
    Hinduizm'de Siva ve Sakti'nin kozmik dansını, Budizm'de Buda Diyarını veya Buda'nın vizyonunu simgeleyen mandalalar bulunmaktadır.
    Budizm'de Mandalalar onu temaşa eden için evrendeki kutsallığın içkinliğini ve aynı kutsallığın kendisindeki potansiyel durumunu hatırlatan önemli işaretlerdir. Budist bağlamda mandalanın amacı insanın acısına onu aydınlanmaya ulaştırarak son vermek ve hakikate ilişkin doğru görüşe ulaştırmaktır.

Mandala Sanat. Mandala Sanat0. Mandala Sanat3. Mandala Sanat4.

2. Cevap: Mandala Sanatı Nedir

Gerçekten de çok ilginç...Bir yerlerde görmüştüm ve bir şeyler okumuştum bununla ilgili...Eline sağlık...

3. Cevap: Mandala Sanatı Nedir

daha önce görmemiştim duymuştum ama çok güzel görünüyor :f40:

4. Cevap: Mandala Sanatı Nedir

Birara meditasyona ciddi anlamda kafayı takmıştım ve o dönemlerde böyle bir şey olduğunu biliyorum