Mahrem - Elif Şafak

'Kitap özetleri' forumunda Alara tarafından 9 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mahrem - Elif Şafak
  [​IMG]


  Mahrem, görmeye ve görülmeye değer bir roman. Elif Şafak, usta kalemiyle şişman bir kadının hikayesini anlatıyor bize...

  Şimdiki zamanda yaşayan Şişko'nun öyküsünü neden 1880'lerin Perasına bağladınız? Osmanlı'nın son dönemini yeğlememin nedenini, o dönemde yaşama yeni yeni giren moderniteyle birlikte Osmanlı'nın görsellik anlayışında bir değişiklik olması.

  Modernite olgusuyla birlikte görsellik yeni bir anlam kazanıyor ve bunun odak noktasında da kadının bedeni yer almaya başlıyor. Kadın, etek boyundan vücut hatlarına kadar herşeyiyle 'seyirlik malzeme'ye dönüşüyor. Modernleşme tartışmasının odak noktasında kadın ve kadın bedeni vardır zaten.

  Modernite bir seyirlik dünya inşa eder.1880'deki Pera'nın vurgusu bu: O dönemde Osmanlı'da bir seyirlik dünyanın malzemesi. Bu dünyanın referansı da 1880'lerin Pera'sı.

  (Hangimiz Şişko değiliz ki? Ahsen Erdoğan- Elif Şafak Söyleyişisi'nden, Binyıl Kitap,29 Eylül 2000)


  Şişman ama çok şişman bir kadının başrolü aldığı çok az roman vardır. Elif Şafak'ın son romanı Mahrem'de, şişman olduğu için gözden kaçamayan bir kadın ana tema olarak kullanılıyor.

  Elif Şafak'ın öykü anlatıcılığı özellikle bu romanda berraklaşmış. Masalın dili, bu romanın sürükleyiciliğinde ana unsur olarak görülüyor ve Şafak'ın yepyeni diyebileceğimiz bir üslubunun da habercisi...


   
Yükleniyor...
- Mahrem Elif Şafak Forum Tarih
Çocuklara Mahremiyet Nasıl Öğretilir? Hastalıklar 10 Şubat 2012
Çocuklarımızın Mahremiyet Eğitimi Nasıl olmalı ? Kadınca 8 Ocak 2012
Mahremiyet nedir? Çocuklara nasıl öğretilmeli? Kadınca 9 Aralık 2011
Evlilik,Kadın,Düğün ,Mahrem Hakkında Hadisler Ayetler ve Hadisler 6 Ağustos 2008