Madeni paraların kenarları neden tırtıklıdır?

'Ders çalışıyorum' forumunda Sibel tarafından 9 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. Paranın kenarı neden tırtıklıdır
  Madeni paranın kenarındaki tırtıklar ne anlama gelir ?


  [​IMG]
  Eski devirlerde tüccarlar, parayı tartıyorlar ve ağırlığı eksikse kabul etmiyorlardı. Tabii, para da elinizde kalıyordu. Antik para kataloglarında dikkat ederseniz, paraların büyük bir kısmının tam yuvarlak olmadığını görürsünüz.

  Bu sorunu çözmek ve halkı eksik paraya karşı korumak için bozuk paraların kenarları tırtıllı yapılmaya başlandı. Bu tırtıllar sayesinde paranın kenarının kazındığı hemen belli oluyordu ve kenarı kazınmış parayı kimse almıyordu.

  Bu adet günümüze kadar devam etti. Artık içinde değerli bir maden bulunmamasına rağmen, bozuk paralarımızın kenarlarında ya tırtıl ya da bir yazı vardır.

  Günümüzde madeni paralar 'bozukluk' veya 'ufaklık' adı altında sadece küsuratları ödemede kullanılıyor. Bozuk paralar da para olma niteliklerini kanundan almalarına rağmen, kullanılmalarında bazı sınırlamalar vardır.

  Gerek kağıt, gerekse madeni para olsun, her ikisiyle de yapılan ödemeleri kabul etmemek mümkün değildir. Buna 'Kanuni Tedavül Mecburiyeti' denilir ki, kağıt paralarda bu mecburiyet sınırsızdır. Ödenen miktar ne kadar büyük olursa olsun, bunu karşı taraf kabul etmek mecburiyetindedir.
   
Yükleniyor...
- Madeni paraların kenarları Forum Tarih
Halen Tedavülde olan madeni paraların adedi ve toplam değeri nedir Haberler 5 Nisan 2013
Demir madeni nerelerde kullanılır Merak Ettiklerimiz 6 Aralık 2012
Akdağmadeni Haritası Türkiye Coğrafyası 25 Eylül 2012
Bor Madenini Neden İşleyemiyoruz Karışık Sözler 5 Haziran 2012