Lucretius Kimdir?

'Biyografi' forumunda Elfida tarafından 18 Haziran 2011 tarihinde açılan konu

 1. Lucretius kim, Lucretius biyografi
  Lucretius hayatı, Lucretius hakkında bilgi

  Lukretius, (Titus Lucretius Carus) M.Ö. 99 - M.Ö. 55 yılları arasında yaşamış, yazılarını bitiremeden çıldırmış, kendi eliyle canına kıymış Roma dönemi şair ve filozof.

  Eksik kalan yazılarını ölümünden bir süre sonra Cicero sona erdirmiş, derleyip düzenlemişti. Michel de Montaigne adlı yazarın denemelerinde de, bu ünlü şairin sözlerine rastlayabilirsiniz.

  Altı kitaptan oluşan Doğa Üzerine adlı eseri yazmış olan Lukretius,
  1. hiçten hiçbir şeyin çıkmayacağı ve
  2. hiçbir şeyin ortadan kaldırılamayacağı ilkeleriyle birlikte, maddi cismin ve boşluğun varolduğunu öne sürmüştür. Lukretius, daha sonra cismi de, bileşik ve basit diye, ikiye ayırmıştır. Bunlardan bileşik cisimler nesnelere, şeylere karşılık gelirler; buna karşın, basit cisimler atomlardır. Atomun varoluşunu öne sürdüğü için, maddenin sonsuzca bölünebilirliğine karşı çıkan Lukretius, bir yandan da atomların şekil ve ağırlıkları olduğunu, fakat renk, ses, koku ve tat gibi ikincil niteliklere sahip olmadığını iddia etmiştir.
   
Yükleniyor...
- Lucretius Kimdir Forum Tarih
Lucretius Kimdir, Hayatı Biyografi 11 Mayıs 2011
Ebu Bekir El Razi kimdir kısaca Biyografi 20 Eylül 2016
Milyoner Son yazdığı eser hastalık hastası baş rol oynarken rahatsızlanıp ölen yazar kimdir? Sorun Cevaplayalım 10 Eylül 2016
Halil İnalcık Kimdir? Biyografi 4 Eylül 2016