Lozan Antlaşması Sonuçları

'Genel Türk Tarihi' forumunda Yasemin tarafından 29 Temmuz 2013 tarihinde açılan konu

 1. Lozan Antlaşması Sonuçları Nelerdir?
  Lozan Antlaşması sonuçları;

  Boğazlar Sorunu ise şu şekilde halledilmiştir

  Boğazların idaresi başkanlığını Türkler'in yapacağı bir komisyona bırakılmıştır. Boğazların iki tarafında da 20 km'lik alanın askerden arındırılması kararlaştırılmış, buna rağmen olağanüstü bir durum olduğunda Türk tarafının boğazlara asker sokabilmesine izin verilmiştir. Ticaret gemileri boğazlardan serbestçe geçebilecek, savaş gemilerine ise tonaj sınırlaması getirilecektir.İşgal güçleri İstanbul'u bir buçuk ay içinde boşaltacaklardır.

  Borçlar şu şekilde halledilmiştir

  Duyûn-u Umûmiye İdaresi kaldırılmıştır.Osmanlı Devleti'nden ayrılan devletlere Osmanlı borçlarından hisse verilmiştir.Osmanlı borçlarının büyük bir bölümünü TBMM ödemeyi kabul etmiştir.Borçların Türk Lirası ve taksitler halinde ödenmesi karara bağlanmıştır.

  M ustafa Kemal görüşme için İzmir'i teklif etmiştir.Uluslararası antlaşmalara göre barış antlaşmaları tarafsız bir ülkede yapılması gerektiğinden bu isteğini İtilaf Devletleri kabul etmemiş ve Lozan görüşme yeri olarak kararlaştırılmıştır.

  Görüşmelere TBMM, İngiltere, Fransa, İtalya, Yunanistan, Romanya, Yugoslavya ve Japonya katılmıştır.Türk Devleti'ni temsilen İsmet Paşa gitmiştir.Boğazlarla ilgili görüşmelere SSCB ve Bulgaristan da dahil olmuş, ABD ise gözlemci olarak katılmıştır.Görüşmeler 20 Kasım 1922'de başlamıştır.TBMM, iki konuda kesinlikle taviz verilmemesini istemiştir, Kapitülasyonlar ve Ermeni yurdu.
   
Yükleniyor...
- Lozan Antlaşması Sonuçları Forum Tarih
Lozan Antlaşması Maddeleri ve Sonuçları Genel Türk Tarihi 2 Ağustos 2013
Lozan Barış Antlaşması’nın ülkemiz için önemi nedir? Genel Türk Tarihi 4 Eylül 2016
Lozan Antlaşması Hangi Ülkede İmzalandı Genel Türk Tarihi 1 Ağustos 2013
Lozan Antlaşması Hangi Ülkeler Arasında İmzalandı Merak Ettiklerimiz 31 Temmuz 2013