Lost'ta Türkçe polemiği

'Haberler' forumunda chemist tarafından 28 Nisan 2008 tarihinde açılan konu

1. Lost'ta Türkçe polemiği

Lost dizisinde Türkçe konuşulması, hayranlarını ikiye böldü

4’üncü sezonun 24 Nisan’da ABD’de yayınlanan 9’uncu bölümünde kendini Tunus’un güneyinde Sahra Çölü’nde bulan Benjamin Linus, atla dolaşan silahlı iki teröriste, Türkçe bildiğini ima ederek "Türkçe biliyor musunuz" diye soruyor. Linus, daha sonra üstünü arayan teröristi etkisiz hale getirip diğerini de silahla öldürüyor. Çok iyi yalan söyleyebilen, istediği insana istediği şeyi konuşarak yaptırabileceğine inanan Benjamin Linus karakterinin Türkçe bildiğinin yansıtıldığı bölümü internetten indirip izleyen hayranları forumlarda hemen tartışma başlattı. Türk izleyicilerin yorumları şöyle:

Adamlar hálá bizi Araplarla karıştırıyor. Terörist muamelesi yapmışlar resmen.

Sawyer sağ olsun. İşte Türkiye’nin reklamını yaptı. Normal yani, izleyice jest olmuş.

İlk izlediğimde vay dedim. Sonra düşündüm, adamlar terörist.

Sanırım Benjamin Linus, Sawyer’ı kıskandı. Benjamin’i de çağırsınlar diye Türklere yalakalık yapıyor.

Acaba Benjamin neden Türkçe öğrenme ihtiyacı duymuş da Türkçe öğrenmiş? Bence asıl sorun bu. Galiba dizinin ilerleyen bölümleri Türkiye’de geçecek.

Önce İngilizce, sonra başka bir dilde. sonra da Türkçe konuşuyor. "Türkçe biliyor musunuz?" diye soruyor adamlara. Adamlar Arap. Türk falan yok ortada. Dolayısıyla Türklere bir hakaret de yok.

2. Ne var bunda , o sahne de sahra cölüne düsmüs vaziyette idi,
    gelen atlilarla panik halinde konusmaya calirken(öldürülecegini düsünüyordu o sahnede)
    türkce biliyormusunuz dedi, senaristin aklina o gelmis o anda,
    terörist muamelesi yapiliyor gibi tartismalar abesle istigal.
    Herseyi bu kadar hassas algilama huyumuzdan kaynaklanan birsey.

3. herhagi bir teröristin türkçe bilmesi türkiyeye nasıl maal edilebilirki
    kimliğimizi kullanan teröristler yokmu
    Cossack katılıyorum bencede abesle iştigal

4. Paylaşım için teşekkürler..

5. Tual ve Cossack'a kesinlikle katılıyorum :f40:
    Birde merak ettiğim bir konuyu sormadan geçemiycem koskoca Lost dizisinde bu adamla bu bayandan başka oyuncu yokmu yav :f106:

6. Beni bu günlerde hiç bişi güldüremez sanıyordum..

sen çok yaşa emi hazan..:)

Bencede bazı şeylere gereginden fazla tepki veriyoruz..

Güncel bir konu teşekkürler Chemist...:f40:

7. :f106: :f106: :f106: Helal Hazan' ım :f40: Bence bu günün sorusu, evet; lost izleyicileri cevap bekliyoruz :f20:

8. Eee konuyu ben açtığıma göre sorularınızıda ben yanıtlayayım... Öncelikle yaw bende sizle aynı fikirdeyim.. Konuyu açtım böyle bir polemik var diye.. Benim suçum yok, niye bana bağırırsınız....

İkinci olarak merak edilen konu:
    Lost un her sezonunda birçok oyuncu gider gelir.. Yani yüzlerce oyuncu var... Ama ne diyeyim ben attığım lost konularında nedense hep KATE' min fotolarını koyasım gelir... Sawyeride aysell sever. Onun içinde bir foto koydum..... Bundan sonrada bol bol KATE in fotolarını göreceksiniz.. Umarım açıklayıcı oldu....