Liselerde Yapılan Değişiklikler 2013

'Etüt Merkezi' forumunda Yasemin tarafından 10 Eylül 2013 tarihinde açılan konu

1. Liselerde eğitim kurallarına yenilikler geldi sil baştan değiştirilen yeni lise kurallarını merak eden öğrenciler aşağıdaki yazımızda Liselerde yapılan değişiklikleri ana başlıkları ile öğrenebilirler.

[IMGALT=http://resim.forumdas.net/upl/uploads/liselerdeki-degiisklikler1-3362.jpg]liselerdeki-degiisklikler1-3362[/IMGALT]

Zorunlu hale getirilen lise eğitiminin kuralları komple değiştirildi.Liselerde yapılan değişiklikler ana şöyle:

Ortaöğretim kurumlarına devam zorunluluğu geldi. Özürsüz devamsızlık 10 günle, özürlü özürsüz toplam devamsızlık ise 45 günle sınırlandırıldı.

Ayrıca başarı puanı 45'ten 50 puana yükseltildi Lisedeki öğrencinin, ders yılı sonunda herhangi bir dersten başarılı sayılabilmesine yönelik puanlar yenilendi.

Ortalama yükseltme sınavları kaldırıldı, komisyon marifetiyle yapılan sorumluluk sınavları ise ilgili dersin öğretmeni tarafından yılda 2 kez yapılacak.

Sınıf bazında başarısız ders sayısı en fazla 3 olanlar sorumlu olarak dersten geçebilecekler.

Lise eğitimine devam eden 18 yaşını dolduran örencinin kaydı silinecek.

Ayrıca Öğrencileirn kabul etmedikleri sınav notlarına itiraz hakkı tanınacak.

Çeşitli nedenlerle örgün ortaöğretimle ilişiği kesilen öğrencilerin açık öğretim lisesi ve mesleki açık öğretim lisesine yönlendirilecekler.

Lisede okurken evlenenlerin liseye kaydının yapılmayacak Açık Lise ya da Açık Meslek Lisesine gönderilecekler.