Lezzetli kuru fasulye pişirmenin püf noktaları nelerdir?

'Merak Ettiklerimiz' forumunda Misafir tarafından 27 Aralık 2011 tarihinde açılan konu

 1. Lezzetli kuru fasulye için tavsiyeleriniz nelerdir Lezzetli kuru fasulye pişirmenin püf noktası nedir
   
 2. Cevap: Lezzetli kuru fasulye pişirmenin püf noktaları nelerdir?

  Kuru fasulye pişirmeden önce 24 saat evvel soğuk suda beklenmeye alınmalıdır. Bu sürenin uzunluğu kuru fasulyenin içeriğindeki gazların salınması için önemlidir. 24 saatin ardından suda bekletilmiş kuru fasulyeler orta ateşte köpükleri çıkana kadar kaynatılmalıdırlar. Kuru fasulyelerin kaynatıldığı suyun yüzeyi köpükle kaplandıktan sonra süzgeç yardımı ile bu köpükler alınmalı ve ardından kuru fasulye ılık su ile yıkanmalıdır. Bu işlem kuru fasulyenin yendikten sonra vücutta meydana gelen şişkinlik ve gaz gibi şikayetlerin azaltılması için önemlidir.

  Kuru fasulyenin lezzetini arttırmak için tereyağında pişirmek önerilir. Ancak tereyağının iyice eritilmiş olması yemek sonrası midenin rahatsız olmaması için önemlidir. Tereyağını iyice eritip kavurma işlemini ardından gerçekleştirin.
  Eğer etli kuru fasulye yapacaksanız, etin kırmızı suyunu çıkarmaya dikkat edin. Etin kırmızı suyu yemeğin lezzetini kötü etkiler. Onca emekle hazırladığınız yemeğinizin lezzetini yitirmemesi için eti kavurmadan evvel iyice yıkayın.

  Domates salçasını iyice kavurduğunuzdan emin olmalısınız. Az kavrulan domates salçası tadını baskın hale getirerek yemeğin lezzetini etkiler.
   
Yükleniyor...
- Lezzetli kuru fasulye Forum Tarih
Kolay Lezzetli Pasta Tarifleri Damak Keyfi 21 Mayıs 2012
Kolay Ama Lezzetli Pasta Tarifleri Damak Keyfi 22 Nisan 2012
Etlerin Daha Lezzetli Olması İçin Pişirmeden Önce Neler Yapabiliriz? Bunları biliyormusunuz 26 Ocak 2012
Üç Lezzetli Örgü Tarifi Resimli Damak Keyfi 11 Temmuz 2011