Lepistes Bakımı

'Hayvanlar Alemi' forumunda Büsra tarafından 3 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. Lepistes beslenmesi
  Lepistes Bakımı
  Lepistes balığı bakımı
  Lepistes balıkları

  [​IMG]


  Lepistesler otçul beslenirler. Bu yüzden menüleri de bitkisel içerikli olmalıdır. Özellikle yeni doğan yavruların gelişimi için protein ağırlıklı yemler (Artemia salina, Tubifex tubifex, v.b.) hızlandırıcı bir etki yapmaktadır. Ancak ben kişisel olarak, yavruların bir süre daha erken gelişimi için, sindirim sistemlerini yormayı gerekli görmüyorum.

  Özellikle yavruların gelişimi için protein ağırlıklı yemler tercih edilecekse, protein oranı yüksek olan pul ve pelet yemleri öneririm. Kişisel fikrime göre %60-80 arası protein içeriği olan Tubifex kurdundansa, %40 protein içeriği olan bir pul yem vermek çok daha sağlıklı bir sonuç verecektir.

  Çok küçük olmamaları şartı ile, her boydaki lepisteslere kaynatıldıktan sonra ince kıyılmış sebze verebilirsiniz.

  Bir başka yöntem olmak üzere, mutfak artıklarınızı da önce blendırdan geçerip ya da kıyıp ısıl işleme tabi tutarak balıklarınıza yedirebilirsiniz. Ancak mutfak artıkları genelde vitamin ve mineral açısından çok yetersiz olduğu için; hazırlamış olduğunuz yeme, kedi maması, köpek maması ve bebek maması katmanızı öneririm. Tekrar etmekte fayda görüyorum ki, yemleme her ne şeklide olursa olsun, balığın sağlığı ve mutluluğu için, bitkisel ağırlıklı olmalıdır.
   
Yükleniyor...
- Lepistes Bakımı Forum Tarih
Lepistes Balığı Bakımı Hayvanlar Alemi 29 Ağustos 2010
Lepistes balığının bakımı Hayvanlar Alemi 12 Kasım 2008
lepisteslerin bilmediğiniz özellikleri Haberler 10 Ocak 2013
Evde Lepistes Üretimi Hayvanlar Alemi 21 Haziran 2012