Lastik Hava Basıncı Ne Kadar Olmalı

'Kısa Bilgiler' forumunda EyLüL tarafından 16 Aralık 2012 tarihinde açılan konu

  1. Lastik Hava Basıncı Ne Kadar Olmalıdır


    Aracınızı hava basıncı düşük lastiklerle sürdüğünüzde, lastiklerin ani bir şekilde patlaması riski ile karşı karşıyasınızdır ki, bu da otomobilinizin yoldan çıkmasına neden olabilir.

    Lastiğiniz için doğru hava basıncının ne olduğundan emin değilseniz, araç üreticisi tarafından hazırlanan kullanım kılavuzunuza bakınız veya lastik uzmanınız ile temasa geçiniz.Otomobilin dengede olması için gerekli ön-arka lastik basınç farklılığına mutlaka uyulması gerekir.Lastikte, düşük hava basıncı aşağıdaki arızalara sebep olur

    Üretici firmalar tarafından belirlenen lastik şişirme basınçları soğuk bir lastiğin 15 °C ortam sıcaklığında gereken şişme basınçlarıdır. Lastikte yanak esnemesi , aşındırıcı yol koşulları , yüksek miktarlarda kullanılan fren ve karkasın sürekli gerilim altında olması sonucu ısınma dolayısıyla basınç artması olacaktır. Basınç ile kilometre verimi arası ilişki yandaki diagramda açıkça görülmektedir. Uygun basınç ile tam randıman elde edilirken %20 yüksek basınç randımanı %10, %20 düşük basınç lastik ömrünü %15 düşürecektir. Düşük basınç yüksek basınca göre lastikte daha fazla hasar oluşturur.
     
Yükleniyor...
- Lastik Hava Basıncı Forum Tarih
Lastiklerde artık havaya gerek yok Sosyal Konular 25 Ocak 2012
Plastik atıklar para kazandırıyor Zaman Tüneli 19 Mayıs 2016
Plastik kaşıktan neler yapılır? Kadınca 17 Mayıs 2016
Sevinçler Paylaştıkça Artar Üzüntüler Paylaştıkça Azalır Sözünün Anlamı Atasözleri ve Deyimler 16 Mart 2013