Lama hakkında bilgi

'Etüt Merkezi' forumunda Ezlem tarafından 30 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Kızınca sahibine tüküren hayvan hangisidir?
  Kızınca sahibine tüküren hayvan Güney Amerika'ya özgü bir hayvan olan lama 'dır.

  develerin akrabası olan lamalar sevimli ve bir o kadar garip hayvanlardır. boyları 1 metreden fazladır, ağırlığı da 10 kiloyu geçer. bacakları ve boynu upuzundur. lamalar beyaz, siyah ya da kahverengi olabilir.

  lamalar genelde Bolivya, Peru, Ekvador, Şili ve Arjantin dağlarında yaşayan yerliler tarafından beslenirler. lamadan pek çok anlamda faydalanırlar. sütünden ve yününden faydalanırlar. yününü giysi, dokuma, kilim ve ip yapmak için kullanırlar. hatta dışkısını da kurutup yakıt olarak kullanırlar.

  lama.
  Lama hakkında kısa bilgi

  develerin akrabaları oldukları için uzun yolculuklara dayanıklıdırlar ve uzun süre su içmeden dayanabilirler. yoldaki bitkileri yiyerek beslenirler. sırtında 50 kiloluk bir yükle 30 kilometreden fazla yol gidebilir.

  lamalar sakin ve zararsız hayvanlardır. ancak kızdırmaya gelmez. kızdığı zaman tehlikeli olabilirler. çifte atabilir. ama lamaların en çok bilinen özelliği tükürmeleridir. bazen de inatçılığı tutar ve çalışmaz.

  lamalar yalnızlıktan pek hoşlanmaz. o nedenle sürüler halinde yaşamayı severler. tek başına uyumaktan da hiç hoşlanmazlar. hatta bazen yalnız kalırlarsa koyunlarla birlikte uyurlar. onlarla uyumakla kalmaz onların güvenliğini bile üstlenebilirler. çobanlar onları çoban köpeği niyetine sürüyü korumaları için kullanırlar.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 15 Temmuz 2014
Yükleniyor...
- Lama hakkında bilgi Forum Tarih
Bağlama Hakkında Kısa Bilgi Kısa Bilgiler 11 Ocak 2013
Android Telefona Bilgisayardan Uygulama Yükleme Hakkında Bilgi Teknoloji Haberleri 14 Ağustos 2012
E Reçete Uygulaması Hakkında Bilgi Sosyal Konular 21 Haziran 2012
Aşılama Hakkında Bilgi Bebek Bakımı 5 Haziran 2012