Lağımcı Ocağı-Lağımcı Ocağı Nedir

'Osmanlı Tarihi' forumunda Ezlem tarafından 28 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. Osmanlıda Lağımcı Ocağı,Lağımcı Ocakları ne iş yapar,osmanlıda Lağımcı Ocağı ne iş yapardı


  Lağımcı Ocağı

  Osmanlı ordusunda lağımcı sınıfının bağlı olduğu ocak. Timarlı ve ulûfeli olan lağımcılar, yer altından yollar açarak fitil ve barutla kale bedenlerini yıkmak ve siper kazmak gibi vazîfelerde bulunurlardı.

  Kapıkulu ocakları arasında yer alan lağımcı ocağının ne zaman kurulduğu bilinmemektedir. İkinci Murâd döneminde Rumeli kalelerinin fetihlerinde büyük yararlıklar gösterdikleri bilinmektedir. Lağımcıların ulûfeli olanları Fâtih Sultan Mehmed devrinde cebeci ocağına bağlandı. Ocağın âmiri cebecibaşıydı. Eyâlet askerleri arasında kurulan lağımcı birliğinin âmiri ise lağımcıbaşıydı. Bu ocağın kethüdâ, çavuş ve alemdâr denilen subayları da mevcud olup, bunlara geçim için dirlik olarak zeâmet; askerlere ise timar verilirdi. Zeâmetli ve timarlı lağımcılar seferlere atlı olarak iştirak ederlerdi.

  Lağımcı neferlere (askerlere), başlarında bulunan subayları tarafından kuruluşundan îtibâren geometri ve diğer mîmârî sanatlara âit bilgiler ile lağım bağlama usulleri en iyi şekilde öğretilirdi. Lağımcı nizamnâmesine göre, iki yüze yakın tâlim bilgileri yanında bunlara yardımcı bilgileri öğrenmek şarttı. On yedinci asrın ortalarından îtibâren bozulmaya başlayan ve gitgide sanattan anlamayanlarla dolan bu sınıf, 1792 yılında yapılan nizamnâme ile düzeltilmeye çalışıldı. Ancak bir netice alınamaması üzerine, 1826 yılında yeniçerilikle birlikte ortadan kaldırıldı.
   
Yükleniyor...
- Lağımcı Ocağı Lağımcı Forum Tarih
Lağımcı ocağı nedir kısaca Osmanlı Tarihi 8 Ağustos 2010
Yeniçeri Ocağının daimi bir ordu olarak kurulması ve profesyonel askerlerden oluşması Osmanlı Tarihi 5 Eylül 2016
Humbaracı ocağı hangi padişah döneminde kuruldu Osmanlı Tarihi 1 Ekim 2012
Hangi Sağlık Ocağına Bağlıyım Bunları biliyormusunuz 15 Mayıs 2012