kuvvet tesisatı arıza bakım ve onarımı hakkında bilgi

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Gazel tarafından 24 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

  1. Teknisyenler; el aletleri, elektrikli ölçü aletleri, kaynak-lehim teçhizatı, v.b. çalışırlar. Bakım ve onarımcının ihtiyaç duyduğu basit el aletlerine ait bir listede şunlar vardır:

    Anahtarlar (çeşitli tip ve ebatlarda), pense, kerpeten, yankeski, kargaburun, su terazisi, metal makası, tornavida (çeşitli tip ve ebatlarda), çekiç, tokmak (plastik, tahta, kauçuk), demir testeresi, fırça, eğe, şeritmetre ve el mezurası, mikrometre ve kumpas, ampermetre, voltmetre, avometre, pensampermetre, meger, çektirme, kablo sıyırıcılar, kablo papucu sıkma pensi, kablo makası, kablo dış kılıf soyma bıçağı (jokarı), çakı, bıçak yada maket bıçağı, koaks kablo sıyırma aleti, havya (çeşitli tiplerde), matkaplar-oyuk açıcılar-breyzler, seyyar uzatma kablo rulosu, yalıtkanlar (izolebantlar, kablo yalıtkan boruları vs.), kılavuz (susta)

    Makine veya sistemde mümkün olan en kısa sürede arızanın bulunması ve arıza oluşmadan önlenmesi çok önemlidir. Mekanik arızalar, teknik nitelikte olmayan kimseler tarafından da anlaşılabilecek kadar barizdir. Elektriki arızalar daha gizlidir. Arıza belirtileri sistemi kullananlar tarafından fark edilir. Elektrik arızaların bulunması ve arıza uyarıları ölçme ile gerçekleşir. Elektrikli alıcıların düzgün bir şekilde çalışmalarını kontrol etmek ve gerekli ayarlamaları yapmak için alıcının akımını, gerilimini, gücünü, direncini vb. ölçmek gerekir. Ölçme ile elektrik sistemlerinin arızalarının bulunmasında ve onarılmasında bize en büyük yardımcı ölçü aletleridir.
     
    En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 16 Ağustos 2014
Yükleniyor...
- kuvvet tesisatı arıza Forum Tarih
Elimizdeki dinamometre ile her kuvvetin büyüklüğünü ölçebilir miyiz? Soru Cevap 7 Eylül 2016
Kuvvet ne ile ölçülür? Ders çalışıyorum 7 Eylül 2016
Kuvvet nedir? Kısa Bilgiler 7 Eylül 2016
Kuvvetin cisimler üzerinde ne tür etkileri vardır? Merak Ettiklerimiz 3 Eylül 2016