Kütüphanelerin eğitimdeki yeri ve onemini açıklayan bir kompozisyon

'Etüt Merkezi' forumunda misafir tarafından 10 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

1. Kütüphanelerin eğitimdeki yeri ve önemini açıklayan kompozisyon yazısı....

2. Cevap: Kütüphanelerin eğitimdeki yeri ve onemini açıklayan bir kompozisyon

Kütüphaneler;
    - Düşünce ve bilgi ürünlerinin insanlar arasında paylaşılmasını sağlayan birimlerdir.
    - Bilgi edinme özgürlüğünü kişilere yaşatan birimlerdir.
    - Bireylerin okuma ve araştırma ihtiyaçlarına cevap veren ve bu özelliklerini de geliştiren birimlerdir.
    - Her yaşa, seviyeye, kültür yapısına sahip insanlara hizmet veren ücretsiz birimlerdir.

Kütüphanelerin eğitimde, toplumsal kalkınmadaki rolü yadsınamaz. Bilgi toplumunda bilginin bireysel, toplumsal ve ekonomik gelişmenin anahtarı oldugu bilinmektedir. O halde bilgi üretmek kadar, ona erişmek ve korumak da bilgi toplumunda önem kazanmıştır.

Eğitim – Kütüphane İlişkisi

Klasik anlamda eğitim: “belirli bir konuda, bir bilgi ya da bilim dalında yetiştirme ve geliştirme işidir”. Diğer bir ifadeyle; “eğitme yollarını gösteren bilim” olarak ifade edilmektedir. Eğitim bir nevi insan hayatının bütün evresinde devam eden bir süreçtir. Eğitim terminolojisinin pozitif yaklaşımının yanılıra bireysel, sosyal boyutunu ifade ederken; bireyin içinde yaşadığı toplumu denenmiş değer yargılarına göre yerleştirilmesi için uygulanan, onun yetenek ve kapasitesine göre bütün, akılcı ve duygusal davranışlarının geliştirilmesine yönelik çalışmaların tümü eğitim sürecini kapsamaktadır.
    Eğitimin terminolojik tanımlarının ortak yönü; bireyin kendisini yenilemesi, geliştirmesi, öğrenmesi işlevlerini materyal ve teknoloji kullanarak öğrenme güdüsü ve fiili ile gerçekleştirmesi eylemini kapsamaktadır. Kütüphanelerin eğitimle olan ilişkisine baktığımızda ise ortak konumda farklı boyutlar ortaya çıkmaktadır.
    “Kütüphane eğitimin her düzey ve türünde onu tamamlayıcı, bütünleyici bir araç olarak kabul edilmeli ve kullanılmalıdır”. Gelişmiş devletlerde bilgi en büyük yatırımdır. En üst düzeydeki eğitim/öğretim kurumlarından en alt düzeydeki eğitim/öğretim kurumlarına kadar bilginin iletilmesi ne derece önemli ise, bu bilgilerin depolanıp, korunarak kullanıcılara aktarılmasında da kütüphaneler o derece önemlidir.
    Eğitim ve kütüphane kurumları beraber olmak zorundadır. Bu; hem ilköğretim okulları hem de lise ve yükseköğretim kademeleri için geçerlidir. Bunun için kütüphaneler ilgili kurum ve kuruluşların gereksinimlerine göre yeniden şekillenerek özel boyuta bürünmüşlerdir. (Araştırma Kütüphaneleri, Üniversite Kütüphaneleri, Okul Kütüphaneleri, Özel Kütüphaneler vb.)

3. Cevap: Kütüphanelerin eğitimdeki yeri ve onemini açıklayan bir kompozisyon

süper 1 şey