Kutlu Doğum Haftası Etkinlikleri

'Sorularla İslamiyet' forumunda Aysell tarafından 21 Şubat 2010 tarihinde açılan konu


 1. 2010 Kutlu Doğum Haftası Etkinlikleri

  Kutlu Doğum Haftası programlarında yer alan faaliyetler

  -Üçüncü Bine Girerken Türkiye konulu bir sempozyum yapılacaktır.

  — Yine her yıl olduğu gibi bu yıl da “İslâmi Araştırmalar Ödülü yarışması gerçekleştirilecektir.

  — Türkiye genelinde “İslâm ve Çalışma konusunda panel ve konferanslar düzenlenecektir.

  — Yine bu yıl Üniversite gençliğinin katılacağı “Açık Oturum, lise gençliğinin katılacağı 1“Münazara ve bütün gençlerimizin katılabileceği “Şiir ve Müzik Şöleni düzenlenecektir. Bu şölende gençlerin ilgi gösterdiği şairler şiir okuyacak, ses sanatçıları ve ozanlar da bestelerini seslendireceklerdir.

  — Geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da Kutlu Doğum Haftası yurtdışında da çeşitli etkinliklerle kutlanacaktır. Bu sene Bakü, Osh ve Aşkabatda mahallindeki ilahiyat fakültelerinin öğretim üyelerinden 3er kişi, Üsküp, Bahçesaray, Kosova ve Kıbrısta ise Türkiyeden gönderilecek 2şer kişilik ekiplerce, Kazanda ise Moskova Din Hizmetleri Müşaviri ve Türkiyeden gönderilecek bir temsilcinin katılımı ile panel ve konferanslar düzenlenecektir. Ayrıca Avrupa ülkelerinde Kutlu Doğum Haftası programları icra edilecektir.

  — Çocuklara yönelik olarak, “Çocuk Şarkıları ve İlahileri Güfte Yarışması başlattık. Bu yarışma gazete ilanlarıyla tüm yurda duyuruldu. Yarışma neticesinde çok güzel güftelerin çıkacağını ümit ediyoruz.

  — Kuran kurslarında eğitim gören öğrencileri araştırmaya teşvik etmek amacıyla “İslam ve Çalışma konulu bir yazı yarışması düzenledik. Bu yarışma için Diyanet İşleri Başkanlığımız ile işbirliği yapılarak Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı Kuran kurslarında eğitim gören öğrencilerin yarışmaya katılmaları teşvik edilecektir.

  — İlköğretim çağındaki çocuklarımızın Kutlu Doğum Haftasına ilgilerinin çekilmesi ve çocuklarımızın dini duygularını şiirle ifade etmelerini temin amacıyla “İlköğretim Okulları Arası Dini Nitelikli Şiir Yarışması düzenledik.

  — Balkan, Kırım ve Kıbrıs Türkleri Arasında “Dini Muhtevalı Şiir yarışması da bu yılki faaliyetleri arasında yer almaktadır.