Kuş Gribinden nasıl korunuz

'Sağlık Rehberi' forumunda Blizzard tarafından 13 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. * Kanatlı hayvan yetiştirilen kümeslerde çalışanlar eldiven, maske, gözlük takarak ve koruyucu elbise giyerek çalışmalıdırlar.
  * Başta kanatlı yetiştiriciliğinde çalışanlar olmak üzere, herkes ferdî hijyen kurallarına uymalı, hayvanlarla temastan sonra eller sık sık, bol su ve sabunla iyice yıkanmalıdır.
  * Kanatlı hayvan etleri ve yumurtaları iyice pişirildikten sonra tüketilmelidir.
  * Kanatlı hayvan etlerinin pişirme öncesinde hazırlanması sırasında kullanılan bıçak ve kesme tahtası gibi malzemeler deterjanla yıkanmalıdır.
  * Ayrıca, eller de etlerin hazırlanmasından önce ve sonra, yine bol su ve sabunla iyice yıkanmalıdır.
  * Yumurtalara temastan sonra da yine eller yıkanmalıdır.
  * Hayvan ölümleri olurken, hayatta kalan kanatlı hayvanlar kesilmemeli, bunların etleri kesinlikle yenmemeli ve bu etler buz dolabında saklanmamalı, imha edilmelidir.
  * Kuş gribinden ölen hayvanların bertaraf edilmesi veya kuş gribi şüphesiyle itlaf edilen hayvanların gerek itlafı gerekse ortadan kaldırılmaları sırasında gerekli koruyucu önlemler (eldiven, maske, önlük ve gözlük) alınmalıdır.
  * Hasta ve ölmüş hayvanlarla temastan kaçınılmalıdır.
  * Kanatlı hayvanların gözyaşına, burun akıntısına, boğaz akıntısına ve dışkılarına veya bunlarla kirlenen yüzeylere ve eşyalara temas edilmemelidir. Temas edilmiş ise eller bol su ve sabunla iyice yıkanmalıdır.
  * Ölen kanatlı hayvanlar yakılarak veya derince açılan çukurlara gömülerek üzerlerine sönmemiş kireç dökülerek bertaraf edilmelidir.
  * Hastalığın görüldüğü ülkelere veya bölgelere seyahat edilmesi halinde, kanatlı hayvan çiftliklerinden ve pazarlarından uzak durulmalıdır.
  * Çocukların, kanatlı hayvanlarla oynamalarına müsaade edilmemelidir.

  Sağlık Bakanlığı
   
 2. Cevap: Kuş Gribinden nasıl korunuz

  teşekkür ederim:f118::f118::f118:
   
Yükleniyor...
- Kuş Gribinden nasıl Forum Tarih
Kuş Gribi Nedir? Kuş gribinden korunma Sağlık Rehberi 13 Ekim 2009
Milyoner Hangi Futbol Kulübümüzün resmi ambleminde kuş resmi vardır Sorun Cevaplayalım 16 Eylül 2016
Milyoner İngilterede Havaalanında Kuşları kaçırmak için hoparlörden kimin şarkıları yayımlanmaktadır Sorun Cevaplayalım 13 Temmuz 2016
Alaycı Kuş Part 2 Ne zaman Vizyona Girecek Medya Bölümü 18 Mayıs 2016