Kurtuluş Savaşı Hangi Şartlar Altında Kazanılmıştır

'Genel Türk Tarihi' forumunda EyLüL tarafından 28 Ekim 2011 tarihinde açılan konu

 1. Kurtuluş Savaşı Hangi Şartlar Altında Kazanılmıştır


  Halkın büyük bir bölümü malesef işgaller sırasında bir çok maddi varlığını kaybetmiştir zaten varlıklı aile sayısı çok azdı varlıklı aileler genellikle gayri müslüm adı verilen müslüman olmayan ermeni ve yahudilerdi. Ancak onlarda maddi varlıklarını saklamış yada kaçırmışlar osmanlı devleti ile paylaşma gereği hissetmemişlerdir.

  Ancak halkın elinde olan tek maddi varlık giyecekler ve ellerindeki büyük ve küçük baş hayvanlardır. Bu giyecekler orduya verilmiş ve askerlerin giymesi için kullanılmış, halkın elindeki büyük baş hayvanlar yada kesin tabiriyle öküzler cephede yüklerin ve mühimmatların taşınması için kullanılmıştır. Tabi halk sadece ellerindeki maddi varlıkları değil kendi güçlerinide kullanmış evlatlarını ülkenin kurtuluşu için göndermekle kalmamış bizzat kendileride kurtuluş mücadelesinde mücadelelerini ortaya koymuştur. Cephelerde cephanelerin transferi ve cephanelerin imalatı gibi.

  Manevi durumuna gelince insanlar yıllardan beri süre gelen savaşların etkisiyle psikolojik olarak çöküntü içerisindedir. İnsanların devlete olan güvenleri gün geçtikçe yitiyordu. Kurtuluş savaşı yıllarında düşman artık tehdit olmaktan çıkmış bir işgal kuvveti olarak halkın içerisinde yaşamaktaydı. Halk artık yok olmanın eşiğine gelmiş koskoca bir devletin çöküşünü izlemekten başka birşey yapamıyordu. Ancak taaki kurtuluş savaşının tohumları atılana kadar.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 23 Ocak 2013
Yükleniyor...
- Kurtuluş Savaşı Hangi Forum Tarih
Kurtuluş Savaşı Hangi Şehirde Başladı Genel Türk Tarihi 2 Kasım 2011
Kurtuluş Savaşı Hangi Cephelerde Yapıldı Osmanlı Tarihi 31 Ekim 2011
Kurtuluş Savaşı Hangi Olayla Başladı Genel Türk Tarihi 29 Ekim 2011
Kurtuluş Savaşı Hangi Tarihde Sona Ermiştir Genel Türk Tarihi 28 Ekim 2011