Kurtuluş Savaşı Doğu Cephesinde Kimlerle Savaştık

'Osmanlı Tarihi' forumunda ZORBEY tarafından 8 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu

 1. Kurtuluş Savaşı Doğu Cephesinde Kimlerle Savaşıldı
  Kurtuluş Savaşınde Doğu Cephesinde Kimlerle savaştık

  Kurtuluş savaşında Doğu cephesinde Ruslar, Gürcistan (Gürcüler) ve Ermenistan (Ermeniler) ile savaştık.

  Ermeni Devleti, Rusya'da Çarlık sisteminin yıkılıp yerine Sosyalist bir devlet kurulması üzerine 1918'de ortaya çıktı. Taşnak Partisi tarafından idare ediliyordu. Ermeniler, sınırlarımıza saldırıyor, Müslüman halka aşırı zulüm, haksızlık ve katliam yapıyordu. Bunun üzerine, TBMM Ermenilere karşı askeri harekete geçilmesine karar verdi.

  Türkiye Büyük Millet Meclisi, İcra Heyeti'ne (Bakanlar Kuruluna) mütareke hükümlerine uyularak boşaltılan, "Elviye-i Selâse" (doğuda bulunan 3 ilimiz) Kars, Artvin ve Ardahan'ın tekrar geri alınması için gereğinin yapılması yolunda ayrıca yetki vermişti. Doğu Cephesi Komutanı Kâzım Karabekir Paşa 30 Mayıs ve 4 Haziran 1920 tarihinde Doğu'daki durum hakkında hükümete rapor verdi. Bu raporda; "Ermenilerin ilk fırsatta Erzurum'u dahi ellerine geçirmek için teşebbüslerde bulunacakları, Ermeni ordusuna karşı hâkim ve müsait bir vaziyet almanın zorunluluğu, Brest Litovsk ve Batum Antlaşması ile Türkiye'ye bırakılan Elviye-i Selâse'yi işgal etmek üzere harekete geçmenin gerekliliği" açıklanmış ve hükümetçe de bu durum uygun görülmüştü.

  Taarruz için 7 Haziran'da emir verildi. Ancak, Sovyet Dışişleri Bakanının Ermenistan, İran ve Türkiye sınırlarının belirlenmesinde, Rus Sovyet Hükümeti'nin arabuluculuğu ile meselenin siyasi yollardan halledilmesinin mümkün olduğunu bildirmesi üzerine, ordunun taarruzu geciktirilmişti.

  Bu arada Ermenilerin, Türk topraklarına ve halkına karşı tecavüzü, Oltu'yu işgal etmeleri ve Gürcülerin de 25 Temmuz'da Artvin'i almaları üzerine, 28 Eylül 1920'de ordumuz taarruza geçti. 29 Eylül'de Sarıkamış, 30 Ekim'de Kars (15. Kolordu Kafkas Tümeni Komutanı Albay Halit Bey (Karsıalan) yönetiminde), 7 Kasım'da Gümrü geri alındı. Kesin barış antlaşması 2-3 Aralık gecesi imzalandı. Gümrü Barış Antlaşması, TBMM Hükümetinin imzaladığı ilk antlaşmaydı ve Misak-ı Milli'nin Doğu sınırlarını da kısmen belirliyordu.
   
 2. ya buraya çok teşekkür ederim güzel sayfa ne diyim...
   
 3. projem çok güzel olucak
   
Yükleniyor...
- Kurtuluş Savaşı Doğu Forum Tarih
Kurtuluş savaşında doğu cephesi hakkında bilgi Osmanlı Tarihi 16 Mart 2014
Kurtuluş Savaşı Doğu Cephesi Komutanı Osmanlı Tarihi 15 Ekim 2011
Kurtuluş Savaşı Doğu Cephesi Sebep Ve Sonuçları Genel Türk Tarihi 5 Ekim 2011
Kurtuluş Savaşında Doğu Cephesi Genel Türk Tarihi 13 Haziran 2011