kurşunkalem ucu hangi maddeden yapılır

'Ders çalışıyorum' forumunda Gazel tarafından 3 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. kurşunkalem ucu neden yapılır

  kurşun kalem hangi maden kullanılarak yapılıyor? Kurşun kalemin ana maddesi grafit madenidir. Kırk ayrı maddenin karıştırılmasıyla oluşur. Basitçe bahsetmek gerekirse kurşun kaleme yazma özelliği veren ucundaki madde grafit madeninin kil katılarak sertleştirilmiş halidir.

  Genel olarak Sri Lanka, Sibirya, Kuzey Amerika Meksika ve Avusturya’da çıkarılan bu maden, işlenerek kurşun kalem ucundaki maddeye dönüşür. Ayrıca kurşun madeni doğadaki yapısı itibariyle ağır sanayide, silah sanayi de ve benzeri ortamlarda kullanılmaktadır. Ayrıca insan sağlığı açısından da son derece zararlı madendir. Kısaca kurşun kalem sanıldığı üzere kurşun madeninden değil grafit madeninden yapılır.

  Peki kurşun kalem adı nereden geliyor? Kurşun kalem denilmesinin sebebi, 16. yüzyılda grafit madenini bulan İngiliz bilimcinin onu bir çeşit kurşun elementi sanmasıdır.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 15 Temmuz 2014
 2. Kurşunkalemlerin içinde kesinlikle kurşun yoktur. Ana madde olarak kullanılan grafit 40 değişik malzeme ile karıştırılarak, yüksek sıcaklıkta çok ince çubuklar haline gelene kadar preslenir.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 15 Temmuz 2014
Yükleniyor...
- kurşunkalem hangi maddeden Forum Tarih
Milyoner Eskiden tabakhaneye hızlıca yetiştirilmesi gereken malzeme hangisinin dışkısı olurdu? Sorun Cevaplayalım Salı 00:13
Milyoner Anlamı Terazi yapan veya satan kimse olan kelime hangisidir Sorun Cevaplayalım 12 Ekim 2016
Milyoner Kemanın Üzerindeki iki uzun ses deliği hangi harf ile adlandırılır Sorun Cevaplayalım 12 Ekim 2016
Milyoner Alkım ve Eleğimsağma Hangisine verilen isimlerdir Sorun Cevaplayalım 30 Eylül 2016