Kurbanın toplumsal dayanışma ve yardımlaşma açısından önemi nedir?

'Etüt Merkezi' forumunda EyLüL tarafından 13 Aralık 2012 tarihinde açılan konu

  1. Kurban ibadeti toplumsal dayanışmayı ayakta tutmaktadır. Toplumda kardeşlik duygusunun oluşur, toplumsal farklılıklar ortadan kalkar ve toplumun kaynaşması sağlanır. Kurban kesmeye imkanı yeten Müslümanlar kestikleri Kurbanın etini kesmeye imkanı olmayanlara verirler ve onları mutlu ederler.

    Sosyal hayatta Kurbanın getirdiği bir başka önemli husus ise, ticaretin canlanmasıdır. Kurban ibadetini yerine getirmek isteyenlerin oluşturduğu pazar, hem hayvan yetiştiriciliği yapanlara ekonomik alanda kazançlar sağlamakta hem de bu günlerde yeni iş sahaları açılmasına sebep olmaktadırlar. Günümüzde birçok yerde Kurban çadırları kurulmakta bu yerlerde yeni iş sahaları açılmakta ve ticari hayata farklı bir canlılık getirmektedir.

    Kurban ibadetinin sosyal bir faydası ise ihtiyaç sahiplerini bulunduğu karamsarlıktan kurtarılması olmaktadır. Nitekim bu günlerde Ramazanda olduğu gibi fakirler hatırlanmakta, fakirler ise kendilerinin toplumdan dışlanmadığını daha iyi fark edebilmektedirler. Bu sebeple Kurban ibadeti, fakirin sofrasına tat getirdiği gibi yüzüne neşe getiren bir ibadettir.
     
Yükleniyor...
- Kurbanın toplumsal dayanışma Forum Tarih
Kurbanın Eti Nasıl Pay Edilir? Sorularla İslamiyet 18 Ekim 2012
Kurbanın Kazası Nedir - Kurbanın Kazası Olur Mu? Sorularla İslamiyet 20 Şubat 2011
Kurbanın kazası Sorularla İslamiyet 7 Kasım 2010
Kurbanın sağlıklı olduğunu nasıl anlarsınız? Bunları biliyormusunuz 5 Kasım 2009