Kurban Nasıl Kesilir,Kurban Keserken Okunacak Dualar

'Merak Ettiklerimiz' forumunda Yasemin tarafından 28 Eylül 2013 tarihinde açılan konu


 1. Kurban kesecek kişinin bu işi iyi bilmesi gerekmektedir.Kurbanlık hayvana eziyet etmeden bilinçli bir şekilde kesmek gerekmektedir.Dinimiizn emri olan Kurban Kesme hakkında kısa iblgiler hazırlaıdk sizlere yazımızda bu konuyla ilgili bilmeniz gereken birçok şeyi öğrenebilirsiniz.

  Kurban sahibinin kurbanını elindne geliyor ise kendisi kesmesi mendupdur.Fakat kesemiyorsa vekalet vererek müslüman bir kişiye kestirmesi gerekmektedir.Kurban kesildikten sonra sahibi, Allah rızası için iki rekat namaz kılar, sonra da dua eder.

  Kurban keseceğiniz bıçağınızı daha önceden biletip hazırlayın ve bıçağı kurbanlık hayvanın görmeyeceği bir yere bırakın.Daha sonra kurbanlık hayvan ayakları ve yüzü kıbleye doğru gelecek şekilde yatırın Hayvanın sağ arka ayağı serbest kalmak şartıyla diğer ayaklarını sıkıca bağlayın canını yakmamaya özen gösterin.Daha sonra tekbir ve tehlîl getirilir.Arkasından Bismillâhi Allâhü ekber denilerek, hayvanın boynuna bıçak vurulur. Nefes ve yemek boruları ile şahdamarı denilen iki ana damarı kesildikten sonra soğumaya bırakılır, kanının akması beklenir ve sonra derisi yüzülür.Hayvanı elinden gelirse, kurban sahibinin kendisinin kesmesi menduptur. Kendisi kesemezse, bir müslümana kestirir.

  Tekbir şöyle getirilir?

  Allahü ekber, Allahü ekber, lâ İlâhe illallahü vellahü ekber, Allahü ekber ve Lillahilhamd. Bismillâhi Allahü ekber'
   
Yükleniyor...
- Kurban Nasıl Kesilir Forum Tarih
Kurban Nasıl Kesilir Kurban Keserken Okunacak Dualar Nelerdir Sorularla İslamiyet 8 Eylül 2012
Kurban Nasıl Kesilir Resimli İslami Bilgiler 17 Mayıs 2011
Kurban Bayramında Deve Nasıl Kesilir Sorularla İslamiyet 10 Mayıs 2011
Kurban Sünnete Uygun Olarak Nasıl Kesilir Sorularla İslamiyet 21 Ocak 2011