Kurban İçin Vekalet Nasıl Verilir?

'Sorularla İslamiyet' forumunda Yasemin tarafından 13 Ekim 2013 tarihinde açılan konu

1. Kurban Bayramı geldi kurban kesecek yada kestirecek kişileirn merak ettiği bir sorunun yanıtını paylaşmak istiyorum sizlerle çünkü bu benimd eçok merak ettiğim bir konuydu araştırdım öğrendiğim bilgileri sizlerle paylaşmak istedim umarım sorunun yanıtını net bir şekilde verebilirim.

Öncelikle kurbanı bir başka kişiye kestirecekseniz kalben niyet etmeniz yeterli olacaktır.Örnek:Allah rızası için bayram kurbanımı kesmeye seni vekil tuttum demeniz yeterli olacaktır.

Birde şu varki Kurbanı hem başkası alacak hemde bir başkası kesecekse o zaman niyet şöyle yapılmalı:Bayram kurbanımı almaya aldırmaya kesmeye ve kestirmeye diye niyet eidlmelidir yada daha kısa bir şekilde de niyet edebilirsiniz:Kurban işimi halletmek için seni vekil ettim.

Kurbanı bir başkasına kestirirken Allah rızası için bayram kurbanı kesitmeye seni vekil ettim dmeek yeterli olacaktır.

Eğer bir kişi üzerine kurban kesmesi vacib olmamış olsa fakat vekil vacip diyerek keserse kurban yine nafile olarak sahih olmaktadır.Nafile kurban olsun Akika Kurbanı olsun yada adak kurbanı olsun bu kurbanlar yanlışlıkla vacib diye kesilse bile bir mahzuru olmamaktadır.