Kurban Bayramı Namazı Kaç Rekattır Nasıl Kılınır?

'Sorularla İslamiyet' forumunda Yasemin tarafından 30 Ekim 2013 tarihinde açılan konu

 1. Kurban Bayramı namazı 2 rekattır Cemaatle kılınır. Bayram sabahı erkenden kalkmalı, yıkanıp temizlenmeli, en iyi ve temiz elbiseleri giyerek güzel kokular sürünmelidir.

  [IMGALT=http://resim.forumdas.net/upl/uploads/kurbanbayrami-namazi-nasil-kilinir-31742.jpg]kurbanbayrami-namazi-nasil-kilinir-31742[/IMGALT]

  Kurban Bayramı Namazı Kılınışı:

  Niyet ettim vacib olan Kurban bayramı namazını kılmağa, uydum hazır olan imama diye niyet ederek, namaza durulur.Daha Sonra Sübhaneke” okunur.Sübhânekeden sonra eller üç defa tekbîr getirerek kulaklara kaldırılıp, birinci ve ikincisinde iki yana bırakılır. Üçüncüsünde, göbek altına bağlanır. İmâm önce Fatiha, sonra bir sûre okur ve beraberce rüku’a eğilinir.

  Kurban Bayramı namazının İkinci rek’atında, önce Fatiha ve bir sûre okunur. Sonra iki el üç defa tekbîr getirerek kaldırılır. Üçüncüde de yanlara bırakılır.

  Dördüncü tekbîrde elleri kulaklara kaldırmayıp, rükû’a eğilinir. Kısaca: iki salla, bir bağla, üç salla, bir eğil! diye ezberlenir.

  Kurban Bayramının arefesi günü, sabah namazından, dördüncü günü ikindi namazına kadar teşrik Tekbîrleri getirilir.
  Teştik Tekbirleri hacıların ve hacca gitmeyenlerin, erkek, kadın herkesin, cemaat ile kılsın, yalnız kılsın, farz namazından sonra selam verir vermez, bir kere okuması vaciptir.

  Teşrik Tekbiri şöyle getirilir:

  ALLAHÜ EKBER, ALLAHÜ EKBER. LÂ İLÂHE İLLALLAHÜ VALLAHÜ EKBER. ALLAHÜ EKBER VE LİLLÂHİLHAMD.
   
Yükleniyor...
- Kurban Bayramı Namazı Forum Tarih
Kurban Bayramı Namazı Kılınışı Dini Konular 11 Ekim 2013
Kurban bayramı namazı nasıl kılınır Dini Konular 21 Aralık 2011
İlk Kurban Bayramı Namazı Ne Zaman Kılınmıştır? Dini Konular 7 Kasım 2011
Kurban Bayramında Hava Nasıl Olacak? Zaman Tüneli 16 Mayıs 2016