Kuranı kerim ne zaman kitap haline getirilmiştir

'İslami Bilgiler' forumunda Yasemin tarafından 10 Mart 2014 tarihinde açılan konu

 1. Kuranı kerim ne zaman kitap haline getirildi
  Kuran, Hz. Ebubekir zamanında kitap haline getirildi. Kuran sayfaları deri parçaları ve eşyaların üzerine yazılıydı. Peygamberimize gelen vahiyler ceylan derilerine, tahta, kemik, hurma yaprağı, ve ince beyaz taşlara yazılıyor, çok sıkı bir şekilde korunuyordu.

  kurani-kerim-.

  Ayrıca bütün kuran hafızlar tarafından ezberleniyordu. Yalancı peygamberlerle yapılan savaşlarda pek çok hafızın şehid olması üzerine, Hz. Ömer, Kuran sayfalarının toplatılıp Kuran haline getirilmesini teklif etti.Hz. Ebubekir, Kuran ayetlerinin kitap haline getirilmesi görevini Zeyd bin Sabit’e verdi.Zeyd bin sabit’in başkanlığında kurulan komisyon, bütün yazılı ayetleri büyükbir titizlik ve incelikle toplattı.

  Kuran ayetleri komisyon üyeleri, şahitler ve hafızlar tarafından incelenerek peygamberimizin hafızlara ezberlettiği sıraya göre ayetler sıralaranarak kitap haline getirildi.

  En ufak bir hataya yer vermemek için kitap haline getirilen kuran , Hz. Osman tarafından bütün sahabilere okundu. Peygamberimize gelen aynısı olduğu, eksikliğin , fazlalığın ya da herhangi bir yanlışlığın olmadığı onaylandıktan sonra Hz. Ebubekir’e teslim edildi.

  Böylece Kuran bugüne kadar hiçbir kelime değişmeden geldi.
   
  Son düzenleme: 10 Mart 2014
Yükleniyor...
- Kuranı kerim zaman Forum Tarih
Kuranı kerim ne zaman çoğaltılarak islam merkezlerine gönderilmiştir Dini Konular 11 Mart 2014
Kuranı kerim nerede ne zaman inmeye başlamıştır İslami Bilgiler 10 Mart 2014
Kuranı Kerim niçin çoğaltılmıştır? Ders çalışıyorum 20 Mayıs 2015
Kuranı Kerim'de geçen iyilik ve kötülükle ilgili ayetler Ayetler ve Hadisler 12 Şubat 2015