Kuranı kerim ne zaman çoğaltılarak islam merkezlerine gönderilmiştir

'Dini Konular' forumunda Yasemin tarafından 11 Mart 2014 tarihinde açılan konu

 1. Kuranı kerim ne zaman çoğaltılarak islam merkezlerine gönderilmiştir
  Kuran’ın istinsahına çoğaltılmasına neden ihtiyaç duyulmuştur? Resmi mushaf dışındaki mushaflar ne için yakılmıştır?

  Hz. Ebubekir ve Hz. Ömer’in halifeliği devrinde yapılan fetihlerle İslam devleti sürekli genişlemekte idi. Hz. Osman (ra) devrinde İslam devleti artık Arabistan sınırlarını aşmıştı. Yeni beldelere gönderilen muallimler Kurân’ı öğrendikleri ve duydukları kıraatle okuyup, İslam şeraitini bulundukları muhitte neşrediyorlardı.İslamiyet’e yeni giren bu muhtelif bölge ahalisi, Resulullah’ın (asm) okuyuş ihtilafına niçin müsaade ettiğine vakıf değillerdi.Kurân’ı hangi kıraat üzerine öğrenmişlerse onu şiddetle müdafaa ediyor ve bunun bir neticesi olarak mücadeleye girişecek kadar galeyan ve taassup gösteriyorlardı.

  İşte bu gibi hadiseler, Hz. Osman’ı (ra) Kurân’ı birkaç nüsha istinsah edip, belli başlı İslam merkezlerine göndermeye sevk etmiştir.

  Üçüncü Halife Hz. Osman zamanında ise Kur’an, elde var olan asıl mushaf üzerinden çoğaltılarak Mekke, Basra, Kufe, Bahreyn ve Yemen gibi çeşitli merkezlere gönderilmiştir. Böylece lehçe farklılıklarından oluşabilecek kargaşaların da önüne geçilmiş oldu. Bu gün de Topkapı Sarayında Hz. Osman zamanında çoğaltılan Mushaflar bulunmaktadır. Böylece Kur’anı Kerim hem ezberlenmek hem de kitaplaştırılmak suretiyle asırlar boyunca korunarak günümüze kadar gelmiştir..
   
  Son düzenleme: 11 Mart 2014
Yükleniyor...
- Kuranı kerim zaman Forum Tarih
Kuranı kerim nerede ne zaman inmeye başlamıştır İslami Bilgiler 10 Mart 2014
Kuranı kerim ne zaman kitap haline getirilmiştir İslami Bilgiler 10 Mart 2014
Kuranı Kerim niçin çoğaltılmıştır? Ders çalışıyorum 20 Mayıs 2015
Kuranı Kerim'de geçen iyilik ve kötülükle ilgili ayetler Ayetler ve Hadisler 12 Şubat 2015