Kur'an'ı Kendimize Uydurmayalım...

'Dini Konular' forumunda Semerkand tarafından 17 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. Kur'an'ı Kendimize Uydurmayalım...

  Ebu Kinane anlatıyor:Ebu Musa el-Eş'ari(ra) üç yüze yakın hafızı bir araya toplayıp Kur'an-ın yüceliğinden bahsederek şunları söyledi:
  Bu kur'an sizler için hem sevap hem vebal kaynağıdır.Kur'an'a uyunuz,onu kendinize uydurmayınız.Kur'an'a ittiba edeni Kur'an cennet bahçelerine indirir.Kur'an'ı kendisine uyduranıda Kur'an tepesi üstü cehenneme atar.

  Ebu'l-Esved ed-Düeli babasının şöyle dediğini naklediyor:''Bir gün Ebu Musa el-Eşari (ra) ilgililere,Bu gün yanıma kariler (Kur'an-ın lafzına ve manasına aşina olanların) dışında yanıma kimseyi sokmayın.''diye emir verdi.Üçyüz dolayında kari huzuruna çıktık.Bize vaaz edip şunları şöyledi:
  Sizler memleketin karilerisiniz.Uzun emeller peşine düşmeyin.Yoksa Hırıstiyan ve Yahudilerin gönülleri katılaştığı gibi sizinde kalpleriniz katılaşır.

  Abdullah b. Mes'ud(ra) diyor ki:''Kur'an-ı ezberlemiş kimse,insanlar uykuda iken gece kalkıp ibadet etmesiyle,halk yemey yerken oruç tutmasıyla,başkaları gülüp eğlenirken kederlenmesiyle,insanlar gülerken ağlamasıyla,halk birbiriyle kaynaşırken susmasıyla,insanlar kibirlenirken alçakgönüllülüğüyle tanınmalıdır.
  Kur'an-ı ezberlemiş kimsenin ağlaması,üzgün durması,düşünceli,vakarlı,bilgili ve suskun olması gerekir.Kur'an okuyucusu,katı yürekli,gafil,çığırtkan,hemen öfkelenen biri olmamalıdır.

  Enes (ra) üvey babası Ebu talha'nın(ra) şöyle dediğini naklediyor:
  ''Birgün mescide gittiğimde Peygamberimiz'in ayakta Suffe ehline Kur'an okuttuğunu ve açlıktan karnına taş bağladığını gördüm.

  Rabbim kur'an-ı hakkıyla okuyup ona hakkıyla teslim olup uyanlardan eylesin.Amin...
   
Yükleniyor...
- Kur'an'ı Kendimize Uydurmayalım Forum Tarih
Kur'an'ın davranış açısından model olarak gösterdiği insanı İslami Bilgiler 15 Nisan 2013
Şeytanın Kötülüğünden Korunma Konusunda Kur'an'ın Öğütleri İslami Bilgiler 18 Mart 2013
Kur'an'ı Kerim'i Niçin Okumalıyız? Dini Konular 3 Aralık 2011
Kur'an'ın Gücü Necip Fazıl Kısakürek Hikayesi Dini Konular 16 Mayıs 2011