Kur'an hangi mübarek günde indirilmeye başlanmıştır

'Ders çalışıyorum' forumunda Misafir tarafından 28 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Kur'an hangi mübarek günde indirilmeye başlanmıştır
   
 2. Cevap: Kur'an hangi mübarek günde indirilmeye başlanmıştır

  1- İkrime'den: Kur'ân hepsi birden olarak Ramazan'da, Kadir gecesinde dünya semasına indi. Sonra Allah yerde bir şey yapmak, vahyetmek istedikçe ondan indirdi, ta ki topladı.

  2- Hakîm b. Cübeyr'den: Kur'ân bir gecede yüksek semadan, dünya semasına tamamı olarak indi. Sonraki senelerde ayrıldı ve İbnü Abbas "Yıldızların mevkilerine yemin ederim." (Vâkıa, 56/75) âyetini okudu, ayrı ayrı, parça parça nazil oldu, dedi.

  3- Said b. Cübeyr'den: Kur'ân, tamamı birden olarak Kadir gecesinde dünya semasına indi de yıldızların mevkiinde oldu, Allah onu Resulüne bir kısmı, bir kısmının ardınca indiriyordu deyip sonra: "İnkâr edenler: 'Kur'ân ona bir defada indirilmeli değil miydi?' dediler. Biz onunla senin kalbini sağlamlaştırmak için onu böyle (parça parça indirdik) ve onu ağır ağır okuduk." (Furkan, 25/32)

  4- Kur'ân'ın, tamamı bir defada indi, dünya semasında Beyt-i İzzet'e kondu ve onu Cebrail (a.s.) Muhammed (s.a.v.)'e kulların kelâmının ve amellerinin cevabıyla indirdi. Aynî'nin "Buharî Şerhi"nde ifadesine göre tamamı olarak Kadir gecesinde Levh-i Mahfuz'dan dünya semasına indirildi de Beyt-i İzzet'e kondu, Cebrail (a.s.) onu sefere (kâtip melekler)ye yazdırdı, sonra da Cebrail onu Peygamber'e parça parça indiriyordu. Başı ile sonu arası yirmi üç sene oldu.
   
Yükleniyor...
- Kur'an hangi mübarek Forum Tarih
Kur'an'da Adı Geçen Peygamberler hangileridir Sorularla İslamiyet 10 Nisan 2014
Dünyanın döndüğünü haber veren kur'an ayeti hangisidir Sorun Cevaplayalım 18 Ağustos 2011
Namazdan bahseden Kur'an ayetleri nelerdir? Dini Konular 27 Ocak 2015
Kur'an-ı Kerim neden aşama aşama indirilmiştir İslami Bilgiler 24 Kasım 2014