Kültür balıkçılığı nedir? Detaylı bilgi lütfen .

'Ders çalışıyorum' forumunda Gazel tarafından 16 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. KÜLTÜR BALIKÇILIĞI NEDİR?

  Balık ve diğer suda yaşayan canlıların besin ve çeşitli başka amaçlar için kontrollü olarak yetiştirilmesidir. Dünyada hızla büyüyen bir gıda sektörüdür. Kültür-balıkçılığındaki verimlilik; besinlerin ve su kalitesinin sürdürülmesi açısından, diğer su-organizmalarının geniş (biyo-) çeşitliliğine bağımlı olmaktadır. Diğer bir açıdan, yetiştirilen organizmaların serbest bırakılması veya bir habitatın başka bir yapıya dönüşmesi yoluyla, su-organizmalarının doğal popülâsyonlarının çeşitliliği üzerinde ve ekosistemlerin yapısı üzerinde tamamen ters etkiler yaratabilir.

  HANGİ BALIKLARLA YAPILMAKTADIR?

  Çoğunlukla levrek ve çupura yetiştirilmektedir. Orkinos yetiştiricileri de giderek artmaktadır. Gerekli ortam sağlanıyorsa ve izin belgesi alınıyorsa her türlü balık için yapılabilir.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 15 Temmuz 2014
 2. Kültür balıkçılığı ; balık ve diğer su organizmalarının, besin veya diğer amaçlar için yetiştirilmesidir. Günümüzde, Dünya'daki balık ve diğer su ürünlerinin %13'ü kültür-balıkçılığından sağlanmakta iken, bu oran büyük (yıllık %6-7) hızla artış göstermektedir. Bu ise kültür-balıkçılığının; halihazırda Dünya'daki en hızlı büyüyen bir gıda sektörü olduğu anlamına gelmektedir. Kültür balıkçılığındaki üretimin çoğunluğu; yaklaşık olarak 200 adet tür ile gerçekleştirilmektedir.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 15 Temmuz 2014
Yükleniyor...
- Kültür balıkçılığı nedir Forum Tarih
Doğal göl, baraj gölü, tatlı su balıkçılığı, kültür balıkçılığı nedir Soru Cevap 1 Temmuz 2010
Kültür Balıkçılığı Nedir? Bunları biliyormusunuz 27 Haziran 2010
Ülkemizde kültür balıkçılığı Okulistik 9 Nisan 2011
Kültürel ögelere yeterince değer verilmezse neler olabilir? Ders çalışıyorum 3 Eylül 2016