Küllü Kurabiye

'Damak Keyfi' forumunda Blue tarafından 18 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

1. Küllü Kurabiye

Dışına bulanan karışımdan adını almış :)yeni bir kurabiye tarifi...

Malzemeler

1 paket margarin,
    2 çay bardağı sıvı yağ,
    1 yumurta,
    2 paket vanilya,
    1 paket kabartma tozu,
    Aldığı kadar un(kulak memesinden biraz daha yumuşak)

Külü için
    1,5 su bardağı pudra şekeri,
    1 paket kakao(2,5 yemek kaşığı)

Yapılışı
    Margarin oda sıcaklığında yumuşadıktan sonra sıvı yağ ve yumurta ile karıştırılır.Sonra içine vanilya ve kabartma tzu ilave edilerek karıştırılırken un da koyulur.Kulak memesi kıvamından biraz daha yumuşak olduktan sonra fındık ve ceviz arası bir büyüklükte yuvarlanarak yağlanmamış tepsiye yerleştirilir.Pembeleşene kadar pişirilir.Ilıdıktan sonra pudra şekeri ve kakao karışımına bulanarak bir kaba konur

2. Cevap: Küllü Kurabiye

İçinde Kül Mü Var O Nasıl Bir İsim Öyle=)))

3. Cevap: Küllü Kurabiye

Nasıl Küldür Bu :)))

4. Cevap: Küllü Kurabiye

bu neee yaa küllümü

5. Cevap: Küllü Kurabiye

Tiryaki kurabiyesi desene :)

6. Cevap: Küllü Kurabiye

küllümü küllü olaninida ilk defa duyuyorum

7. Cevap: Küllü Kurabiye

Hı hı arkadaşlar içtiğimiz sigaraların küllerini birkaç ay biriktiriyoruz.Sonra yukarıdaki kurabiyeleri bu küllere buluyoruz :)

Anlayamayanlar için derin açıklama; :f40: Şimdi yukarıdaki kakao ve pudra şekeri karışımı var ya heh işte o kurabiyelerin üzerinde kül görüntüsü verdiği için öyle demişler gurme ustaları :) Örn;İmam bayıldı,Hünkar beğendi vs.

8. Cevap: Küllü Kurabiye

Ölüyorum şu "kulak memesi kıvamında" tarifine :) Şimdi kurabiyenin tarifini veren şahıstan bahsediyolarsa eğer nerden bulup getiricem de kulağını çekicem deyü :):f30::)

9. Cevap: Küllü Kurabiye

Söz konusu olan tamamen senin kulağın.:f196:Yeni yeni mutfağa girdim dönemlerde o testi ilk kez annemin kullağında denemiştim. :f40:

10. Cevap: Küllü Kurabiye

Bir de göz kararı tabiri vardır ki deli oluyorum.Bana illaki ölçek lazım.:(Eskiden tariflere bakarken göz kararı ve kulak memesi tabirlerini görünce es geçiyordum.:)
    Bu arada tarif için teşekkürler Blue napsınlar piyasada o kadar çok kurabiye çeşidi var ki isim mi dayanır.:f196:
    Buna da görüntüsünden dolayı öyle demişlerdir.(Benim Müslüm kek gibi):f30:

11. Cevap: Küllü Kurabiye

Ben de ölçüyle yaparım.Yemek değil ama pasta börek türlerinde mutlaka ölçü kullanırım.Zamanla pratikleşiyorsun fakat ölçülü olmakta fayda var :)

Bu arada Müslüm Kekin tarifini ve adını nereden aldığını öğrenmek istiyorum.;)

12. Cevap: Küllü Kurabiye

Hemen anlatayım canım.;)Hani tariflerimizi yazdığımız defterler olur ya..Annemlerdeyim oradan tarif alıyorum, yazıyorum kağıda.. evde temize geçiririm diye.Erkek kardeşimde yardım ediyor, o okuyor bende annemin defterinden geçiriyorum.Derken başlıksız bir tarif çıktı karşımıza..:)Bunun adı yok dedi.Bende adını sen koy dedim. O sıralarda Müslüm Gürses'in Adını Sen Koy şarkısı meşhur.Peki dedi Müslüm Kek olsun..:f30:

Gelelim Müslüm Kek Tarifine; Çok sık yaptığım sade, basit ve hafif aynı zamanda lezzetli bir kek..Bazen kakaolusunu, cevizlisini,tarçınlısını yapıyorum yani dilediğin karışıma uyacak türden bir tarif..güzel de kabarıyor:f40:

3 yumurta
    1,5 su bardağı şeker
    1,5 su bardağı süt
    Yarım sanayağı(yumuşak)
    3 su bardağı un
    1 paket kabartma tozu
    1 paket vanilya

13. Cevap: Küllü Kurabiye

yaren ben tarifi anlamadım ya nsl iki kere su bardagi seker katıon anlatırmısın lütfen

3 yumurta
    1,5 su bardağı şeker
    1,5 su bardağı şeker
    Yarım sanayağı(yumuşak)
    3 su bardağı un
    1 paket kabartma tozu
    1 paket vanilya

14. Cevap: Küllü Kurabiye

Düzelttim Yeşim diğeri süt olacaktı..

15. Cevap: Küllü Kurabiye

Teşekkürler Yaren.İlginç bir hikayesi varmış Müslüm Kekin :) Benim tarifler genelde şu şekilde oluyor;Hazan'nın kakaolu topları,Ayşem'in böreği,Yengem'in kurabiyesi,Annem'in çöreği :f30:Sanatçı ismi vermeyi hiç düşünmemiştim :f196:

Sanayağını eritmeden yapılan kekler çok lezzetli olur zaten :f40: Ellerine sağlık...