Kulak çınlamasının sebebleri nelerdir?

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Gazel tarafından 15 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu

 1. Kulak Çınlamasının Sebepleri Nelerdir?


  Kulağımız çınladığında herhalde birisi beni anıyor diye düşünürüz. Oysa kulak çınlaması aslında bir hastalık habercisi olabilir.

  VKV Amerikan Hastabesi KBB Bölümü'nden Doç. Dr. Babür Akkuzu, kullak çınlamasının sebeplerini ve tedavi yöntemlerini anlattı.

  ÇINLAMA NE DEMEKTİR?
  Varolmayan bir sesin algılanmasına çınlama(tinnitus) adı verilir. Bu ses hasta tarafından çok farklı karakterlerde tarif edilebilir ancak sesin karakteri ne olursa olsun çınlama olarak adlandırılmaktadır. Ancak çeşitli psikiyatrik rahatsızlıklarda karşılaşılan insan sesleri ve konuşmalar duyulması gibi problemlerden ayırt edilmelidir.

  KULAKTAKİ ÇINLAMA SESİ NEREDEN KAYNAKLANMAKTADIR?
  Çınlama genelde bir işitme kaybına eşlik eder. Çınlama sesinin asıl kaynağı olan noktayı tam olarak saptamak zor olmak ile birlikte işitme yollarında yer alan sinir hücrelerinin işitme kaybı sonucu bir elektriksel aktivite ürettikleri ve bunun beyin tarafndan çınlama sesi olarak algılandığı düşünülmektedir.

  ÇINLAMANIN SEBEPLERİ NELERDİR?
  İşitme azlığına yola açabilecek her problem çınlamaya yol açabilir. Kulak yolunu tıkayan kulak kiri, dış kulak yolu ve orta kulak iltihabı, kulağın yüksek sese maruz kalması, kulağa zararlı bazı antibiyotikler ve uzun süre aspirin alımı, kulak ve kafa travmaları, otoskleroz ve Meniere hastalığı gibi bazı iç kulak hastalıkları, çene eklemi bozuklukları, yüksek tansiyon, damar sertliği, iç kulak ve beyin sapı tümörleri ve pek çok farklı sebep çınlamaya yol açabilir.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 16 Ağustos 2014
Yükleniyor...
- Kulak çınlamasının sebebleri Forum Tarih
Kulak Çınlamasının Tedavisi var mı? Sağlık bilgisi 17 Ocak 2014
Kulak çınlamasının nedenleri Sağlık Rehberi 29 Mart 2010
Kulak Çöpü Kullanmak Zararlı mı? Sağlık Rehberi 18 Mayıs 2016
Beats Solo 2 Kulaklıkların fiyatı Teknoloji Haberleri 17 Mayıs 2016