Küçük Hindistan Cevizi (Muscat)

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve Wish tarafından 18 Ocak 2011 başlatılmıştır.

 1. Wish

  Wish Üye

  Muskatın Faydaları
  Muscatın Yararları
  Kücük Hindistan Cevizi Faydaları ve yararları


  [​IMG]

  Muskat, Ceviz-i Bevva, Narcil diye de adlandırılır.2 - 3 cm uzunlukta ve 1 - 2 cm çapta, oval - ceviz şekilli, gri - kahverengi, üzeri çukurlu tohumdur.Hindistancevizi de denilen Muskat zeytin büyüklüğünde, üzerinde çizgiler bulunan bir cevizdir ve Hindistan cevizi meyvesinden, isim benzerliği dışında, tamamen farklıdır.

  Küçük hindistan cevizi ağacı, görünüş bakımından portakal ağacına benzer. Bu ağacın meyvesinden iki çeşit baharat elde edilir. Meyvesinin dış ince zarından "Muskat" ve meyvenin içindeki kahverengi tohumdan "Küçük hindistan cevizi" elde edilir.

  Bileşim:

  Sabit yağ, uçucu yağ ve rezin taşımaktadır.

  Kaliteli Bir Küçük Hindistan Cevizinde;

  Yabancı madde en çok %0.5, rutubet en çok %10, toplam kül en çok %1.5, asitte çözünmeyen kül en çok %0.5, uçucu yağ en az 5 ml/100 g olmalıdır. Salmonella, Ecoli 0157:H7 ve Aflatoksin bulunmamalıdır.

  Yetiştiği Yerler:

  Endonezya kökenli olup Tropik bölgelerde yetişir veya yetiştirilir. Kaynak ülkeler: Endonezya, Grenada, Srilanka, Malezya, Papua Yeni Gine'dir.

  Kullanım Alanları:

  Öğütülmüş veya rendelenmiş olarak unlu ve şekerli ürünlerde, et, tavuk, su ürünü ve bunların sosları, çorba, peynir ve sebzelerde kullanılmaktadır. Kullanılan miktarların az olması gerekmektedir. Bunların yanında parfümeri, eczacılık ve kozmetikte de kullanılmaktadır.

  Faydaları;

  Gaz söktürücü, iştah açıcı, bulantı giderici ve antiseptik özelliklere sahiptir. Ülkemizde karın ağrılarına karşı kullanımı oldukça yaygındır. Aynı zamanda vücudu kuvvetlendirici etkileri vardır.
  Eski çağlarda Hind Veda literatüründe nefes kokması, baş ağrısı ve yüksek ateş için; Arap literatüründe ise afrodizyak ve mide ilacı olarak önerilir.

  Küçük Hindistan Cevizi Tozu, taze sıkılmış meyve suyuna 1 çay kaşığı serpilip içilebilir.

  Not: Yüksek dozlarda tehlikelidir. Zehirlenme belirtileri; baş ağrısı, susuzluk ve sersemliktir.

  İçerdiği Besin Değerleri, Vitaminler ve Mineraller;
  1 çay kaşığı Küçük Hindistan Cevizi 1.9 gr gelir.
  Bir çay kaşığı küçük hindistan cevizinin içinde; 11 calori, 141 mg protein, 739 mg yağ, 3.8 mg kalsiyum, 899 mg karbonhidrat, 3.8 mg fosfor, 6.8 mcg thiamine, 4.7 mcg riboflavin ve 2 units Vitamin A bulunmaktadır.
   
Benzer konu başlıkları: Küçük Hindistan
Forum Başlık Tarih
Şifalı Bitkiler Muskat (Küçük Hindistancevizi) Faydaları ve Kullanımı 26 Ocak 2011
Şifalı Bitkiler Küçük Hindistancevizinin Faydaları 18 Ocak 2011
Şifalı Bitkiler Küçük Hindistancevizi Faydaları 29 Eylül 2010
Hakkında bilgi Çağatay Ulusoy'un küçüklüğü 12 Mart 2014
Kısaca Zayıflamak İçin küçük Öneriler 8 Mart 2014

Sayfayı Paylaş