Kreşlerde Çocuğunuzun İnternet Üzerinden Kamera İle İzlenmesi İçin Ne Düşünüyorsunuz?

'Zaman Tüneli' forumunda Blue tarafından 21 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

?

Kreşlerde çocuğunuzun internet üzerinden kamera ile izlenmesi için ne düşünüyorsunuz?

1. Sakıncalı buluyorum

6 oy
    27.3%
  2. Sakıncalı bulmuyorum

15 oy
    68.2%
  3. Farketmez

1 oy
    4.5%

1. Meb'nın aldığı karara göre kısa zaman sonra kreşlerde internet üzerinden çocuklar izlenmesi ile ilgili yasak geliyor.İki yıl çocuğunu kreşte canlı olarak izleyen bir anne olarak düşüncelerinizi almak isterim.

2. Cevap: Kreşlerde Çocuğunuzun İnternet Üzerinden Kamera İle İzlenmesi İçin Ne Düşünüyo

Günümüzde suçları önlemek amacıyla kullanılan kameraları faydalı ve önemli bir araç olarak görüyorum.Neredeyse her yerde var ve ilerde kamerasız iş yeri kalmayacak.
    Bunu kreşlerden mahrum etmek doğru değil diye düşünüyorum.Her nekadar çocuk haklarına ihlal olarak olarak düşünülüyorsa da zaten çocuklar haklarını kendileri savunamıyorlar..Öğretmenler açısından da tabiki zorluğu var sürekli gözetim altında çalışmak özellikle ebevenler tarafından izlenmek çok zor ve gergin olmalı.
    Ben şahsen çocuğumu bir yere emanet ettiysem ona ne şekilde bakıldığını en azından şiddete maruz kalıp kalmadığını bilmek en doğal hakkım.Allah kimselere göstermesin düşünmesi bile iç acıtıcı.
    Ama yasağın sadece ailelerce izlenmesi yönünde kaldırmak olabilir fakat güvenlik açısından en azından genel planda kamera uygulamasının devam etmesi gerekir diye düşünüyorum.
    Teşekkürler Blue önemli bir konuya değinmişsin..

3. Cevap: Kreşlerde Çocuğunuzun İnternet Üzerinden Kamera İle İzlenmesi İçin Ne Düşünüyo

Ama yasağın sadece ailelerce izlenmesi yönünde kaldırmak olabilir fakat güvenlik açısından en azından genel planda kamera uygulamasının devam etmesi gerekir diye düşünüyorum.
    Teşekkürler Blue önemli bir konuya değinmişsin..

bu konu hakkında ben aynı fikirdeyim ailelerce izlenmesini doğru bulmuyorum ama genel olarak izlenebilir ilgili mercilerce..

tesekkürler blue emeğine sağlık

4. Cevap: Kreşlerde Çocuğunuzun İnternet Üzerinden Kamera İle İzlenmesi İçin Ne Düşünüyo

Bence izLeneniLebiLmesi çok iyi (:

5. Cevap: Kreşlerde Çocuğunuzun İnternet Üzerinden Kamera İle İzlenmesi İçin Ne Düşünüyo

Kreşe gönderdiğim bir çocuğum olmadığı için aslında camera ile izlenmesinin artıları yada eksileri hakkında bir fikrim yok.Ama ben izlenmesinde herhangi bir sakınca yoktur diye düşünüyorum.Çünkü çocuklar açısından baktığımda çocuk izlendiğini bilmezse herhangi bir pisikolojik rahatsızlık duymayacaktır.Öğretmenler açısından baktığımda ise onlarda velilerin izlemeleri neticesinde herhangi bir yanlış anlamaya sebebiyet vermedikleri için daha mutlu olmaları gerekmektedir. Zaten öğretmen iyi bir eğitimci ise ve işini gerçekten iyi yapıyorsa izlenerek çalışmanın onun açısından bir sakıncası yoktur.Veli açısından düşündüğümde örneğin bir veli çocuğunu kreşe bıraktığında çocuğu o esnada ağlıyorsa gün boyu çocuğunun ağladığını düşünmektense gün içerisinde yada ayrıldıktan birkaç dakika sonra onun ağlamasının son bulduğunu izleyerek içi rahatlayacaktır.Çocuğunun kreşte güvende olduğunu hissettiği an zaten izleme aralıklarıda seyrekleşecektir.

6. Cevap: Kreşlerde Çocuğunuzun İnternet Üzerinden Kamera İle İzlenmesi İçin Ne Düşünüyo

Eğitimcilik yaptığım dönemde kesinlikle karşı olduğum bir durumdu. Ebeveyn olarak da düşünsem yine karşı olurum. Öğretmen sınıfa adapte olamıyor, her ne kadar çocuk diye geçiştirsek de o çocuklar kamerada annesinin izlediğini biliyor ve öğretmenine üstünlük kurmaya çalışabiliyor çoğu zaman. Eğer çocuğun fiziksel ya da psikolojik bakımdan şiddete maruz kalabilceği konusunda tereddüt varsa bu çocuğun hareketlerinden çok net bir şekilde anlaşılır.