kpss yönetim bilişim mezunları neden iş imkanı yok kamuda?

'Soru Cevap' forumunda Misafir tarafından 24 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

1. yönetim bilişim mezunları neden iş imkanı yok kamuda?

2. Cevap: kpss yönetim bilişim mezunları neden iş imkanı yok kamuda?

Bilginin eskiye oranla daha kapsamlı olması, çağdaş yöntem ve araçlarla işlenmesi zorunluluğundan dolayı günümüzde bu bölüme giderek artan bir gereksinim vardır.

Kuruluşlar varlıklarını sürdürüp gelişmek, kendileri ile ilgili bilgileri üretme saklama, planlama ve değiştirme işlemlerini hızlı ve sağlıklı bir şekilde oluşturmak için bu alanda gelecek bilgileri kullanma zorunluluğu duymaktadır. Bu nedenle mezunlar çeşitli işletmeler ve resmi kuruluşların bilgi işlem merkezlerinde sistem geliştirme birimlerinde, proje geliştirme bölümlerinde, yazılım şirketlerinde ve danışmanlık bürolarında görev alabilirler.

Bu meslekteki kişilere gittikçe artan bir talep olmasına karşın, ülkemizde bu mesleğe sahip kişilerin sayısı da oldukça azdır.

Bu sahada işgücü açığı olduğu Devlet Planlama Teşkilatı raporunda da belirtilmiştir. Bu nedenle iş bulma olanakları çok yüksektir.

Bölüm mezunları “yönetim bilişimcisi” unvanı ile aşağıda yer alan Kamu ve Özel Sektör Kuruluşlarında istihdam edilebilir:

Bilişim Uygulamalarının Tasarımı ve Geliştirilmesi,
    Bilişim Projelerinin Yönetimi,
    Bilişim Kaynaklarının ve Sistemlerinin Yönetimi,
    Bilişim ve İletişim Teknolojilerinde Risk ve Güvenlik Yönetimi,
    Süreç Tasarımı ve İş Akışı Yönetimi,
    E- iş ve E-dönüşüm Projelerinin Yönetimi,
    Bilişim ve İletişim Çözümlerinin Pazarlama ve Satış Hizmetleri,
    Bilişim ve İletişim Teknolojileri Alanlarında Girişimcilik, Danışmanlık ve Yöneticilik,
    Kurumsal Kaynak Planlaması,
    Müşteri İlişkileri Yönetimi,
    Tedarik Zinciri Yönetimi,
    Kurumsal Bilgi Yönetimi, Kurumsal Zekâ Yönetimi ve Yönetim Destek Sistemleri,
    E-Ticaret Alanında Girişimcilik, Danışmanlık ve Yöneticilik.

Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü mezunlarının çalıştıkları bazı kuruluşlar; Finansbank, Toprak Bank, Microsoft, IBM Türk, Pfizer İlaçları, Arthur Andersen Danışmanlık, Akril Kimya.vb.