Koşmak, Ölüm Riskini % 44 Azaltıyor

'Sağlık bilgisi' forumunda zamaneanne tarafından 16 Haziran 2012 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]
  Danimarka'da yapılan yeni bir araştırma, düzenli olarak koşmanın, ölüm riskini yüzde 44 azalttığını, ortalama yaşam süresini ise kadınlarda 5, erkeklerde ise 6 yıl uzattığını gösterdi.

  Düzenli koşmanın sağlık için faydalı olduğu bir kez daha kanıtlandı. Danimarka'da yapılan yeni bir araştırma, düzenli olarak koşmanın, ölüm riskini yüzde 44 azalttığını, ortalama yaşam süresini ise kadınlarda 5, erkeklerde ise 6 yıl uzattığını ortaya çıkardı.

  Kopenhag Şehri Kalp Çalışması'nda, 20-93 yaş arasında 20 bin kişi üzerinde 1976'dan bu yana yürütülen bir araştırmanın parçası olarak yapılan bir çalışma, koşmanın ölüm riskini azaltırken, yaşam süresini de uzattığını gösterdi.

  Reklamİngiliz The Independent gazetesinin yansıttığı araştırmada, düzenli olarak 35 yıldan fazla bir zamandır koşan bin 116 erkek ve 762 kadına, haftada ne kadar sıklıkta, hızlı mı, yavaş mı koştukları sorularak, koşmayan kişilerin kalp durumlarıyla karşılaştırıldığı belirtildi.

  Danimarkalı kalp uzmanını Dr. Peter Schnohr'ın liderliğinde yapılan araştırma sonucunda, hem kadınlarda hem de erkeklerde ölüm riskinin yüzde 44 düştüğü ortaya çıkarken, ortalama yaşam süresinin yaş faktörünü göz önünde bulundurarak, kadınlarda 5.6, erkeklerde ise 6.2 yıl uzadığı kaydedildi.

  Dr. Schnohr ayrıca, "Araştırmamızın sonucu, koşmanın sağlık için iyi olup olmadığı sorusunu kesinlikle yanıtlıyor. Düzenli olarak koşmanın yaşam süresini uzattığını kesinlikle söyleyebiliriz" dedi
   
Yükleniyor...
- Koşmak Ölüm Riskini Forum Tarih
Baş Koşmak Deyiminin Anlamı Nedir Atasözleri ve Deyimler 21 Mart 2012
Koşmak, yaşlanmayı yavaşlatıyor Sağlık bilgisi 10 Şubat 2011
Rüyada koşmak Rüya Tabirleri 24 Temmuz 2010
İklimin insan yaşantısı üzerinde olumlu ve olumsuz etkileri olabilir mi? Güncel Bilgiler 7 Eylül 2016