Koruyucu Diş Hekimliği Nedir, Kimlere Uygulanabilir?

'Hastalıklar' forumunda YAREN tarafından 18 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

 1. Koruyucu Diş Hekimliği
  Koruyucu Diş Hekimliği Kimlere Uygulanır?
  Koruyucuyu diş hekimliği nedir ve kimlere uygulanabilir?

  Süt diş dizisi ve bunu izleyen karma diş dizisi, çocuğun büyümesinin en aktif olduğu dönemde gelişir.
  İlk süt dişi 6. ayda çıkmaya başlar. Değişik grup süt dişleri, dönem dönem düşer ve yerlerini kalıcı süt dişlerine bırakırlar.

  Bu durum, 12 yaşına kadar sürer. Bu süreçte, erken süt dişi kayıpları çene gelişimini etkileyerek, estetik ve konuşma bozukluklarına yol açabilir. Kalıcı dişlere uygulanan tüm tedaviler süt dişlerine de uygulanabilir.


  Çocuk dişlerinin tedavileri (Pedodonti), uzman yaklaşımı gerektiren ayrı bir diş hekimliği dalıdır. Ayrıca, çocuğun büyüme sürecinde iskeletsel çene gelişimi, Ortodonti uzmanı tarafından kontrol altında tutulmalıdır. Kliniğimiz bu konularda uzman hekimleri ile gelişim çağındaki çocukların sağlıklı bir diş ve ağız yapısına sahip olmalarını sağlayacak önlemleri almakta ve tedavileri uygulamaktadır.


  Koruyucu diğer iki tedavi yöntemi de süt dişlerinin çürüğe direncini artırmak için uygulanan, "topikal flor ile çürüğe eğilimli bölgelerin kapatılması" anlamına gelen fissür sealant'tır. Çocuk 6 yaşına geldiğine, ilk kalıcı diş olan 1. büyük azı dişi ağızda yerini alır. En uzun süre ve en çok fonksiyon gören bu dişler, mutlaka fissür sealant topikal flor uygulaması ile, çürüğe karşı korunmalıdır.


  Erkenden alınacak önlemler ve koruyucu amaçlı küçük müdahaleler, çocukların ileri yaşlarda sorunsuz gülümsemelerini sağlar.
  Diş Hekimi Emek Külür​

   
Yükleniyor...
- Koruyucu Diş Hekimliği Forum Tarih
Koruyucu Diş Hekimliği Hastalıklar 28 Eylül 2009
Kalbin En İyi Koruyucusu İslami Bilgiler 10 Ocak 2012
Gif Resimleri Ekran Koruyucu Yapma Teknik Yardım 25 Ekim 2011
Güneşten koruyucu basit önlemler Sorun Cevaplayalım 23 Ağustos 2011